SKU: NH.QKCEK.001
Key Features:
| Brand | Acer |
| Model Name | Nitro 5 |
| Screen size | 15.6 inches Full HD (1920 × 1080) |
| Colour | Black with red accents |
| Hard disk size | 512 GB SSD |
| CPU model | Intel Core i5-11400H |
| RAM memory | 8 GB |
| Operating system | Windows 11 Home |
| Special feature | Advanced cooling system |
| Graphics card | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Design | |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Gaming |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Display | |
| HD type | WUXGA |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Processor | |
| Processor generation | AMD Ryzen 7000 Series |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor frequency | 3.2 GHz |
| Processor model | 7735HS |
| Processor boost frequency | 4.75 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Memory | |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 680M |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Technical details | |
| Market positioning | Gaming |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 4 |
| Power | |
| DC-in jack | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Password protection type | BIOS, Supervisor, User |
| Cable lock slot | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 360.1 mm |
| Depth | 279.9 mm |
| Height | 27.9 mm |
| Height (front) | 2.59 cm |
| Height (rear) | 2.79 cm |
| Weight | 2.8 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 4 kg |
| Package width | 80 mm |
| Package height | 341 mm |
| Package depth | 543 mm |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
Get Instant Price
SKU: NH.QLUEK.00A
Key Features:
| Brand | Acer |
| Model Name | PREDATOR HELIOS |
| Screen size | (16)inches Full HD (2560 x 1600) |
| Colour | Black |
| Hard disk size | 1 TB SSD |
| CPU model | Intel® Core™ i7 13700HX (13th gen) |
| RAM memory | 16 GB DDR5 SDRAM |
| Operating system | Windows 11 Home |
| Special feature | RGB backlit keyboard |
| Graphics card | NVIDIA®GeForce RTX™ 4060 |
| Design | |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Gaming |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Display | |
| HD type | WQXGA |
| Display surface | Matt |
| Panel type | IPS |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Maximum refresh rate | 165 Hz |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Display technology marketing name | ComfyView |
| Processor | |
| Processor generation | 13th gen Intel® Core™ i7 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 30 MB |
| Processor frequency | 2.1 GHz |
| Processor model | i7-13700HX |
| Processor cores | 16 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Processor base power | 55 W |
| Maximum turbo power | 157 W |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5 GHz |
| Performance cores | 8 |
| Efficient cores | 8 |
| Memory | |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard backlit colour | RGB |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Technical details | |
| Market positioning | Gaming |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery life (max) | 8 h |
| Battery capacity | 90 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 330 W |
| DC-in jack | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.6 kg |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
Get Instant Price
SKU: NH.QLZEK.007
Key Features:
| Brand | Acer |
| Model Name | Nitro 5 |
| Screen size | 15.6 inches Full HD (1920 × 1080) |
| Colour | Black |
| Hard disk size | 512 GB SSD |
| CPU model | Intel Core i5-12500H (12th Gen) |
| RAM memory | 16 GB DDR4 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| Special feature | RGB backlit keyboard |
| Graphics card | NVIDIA GeForce RTX 3060(6 GB GDDR6) |
| Part Number | NH.QLZEK.007 |
| EAN | |
| 4711121579370 | |
| Integrated Webcam | |
| Yes | |
| Colour | |
| Black | |
| Video Memory | |
| 6 GB GDDR6 SDRAM | |
| Graphics | |
| NVIDIA GeForce RTX 4050 | |
| Keyboard | |
| UK | |
| Memory | |
| 8 GB DDR5 (1 x 8 GB) | |
| Manufacturer Warranty | |
| Limited warranty - 1 year - carry-in ¦ International travellers warranty - 1 year | |
| Display | |
| 15.6" 1920 x 1080 / Full HD @ 144 Hz - matte | |
| Operating System | |
| Win 11 Home | |
| Keyboard Backlight | |
| Yes (RGB) | |
| Gaming | |
| Yes | |
| Networking | |
| 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.2, Gigabit Ethernet | |
| Model | |
| Acer Nitro 5 AN515-58 | |
| Processor | |
| Intel Core i5 (12th Gen) - 12450H / 2 GHz, up to 4.4 GHz / 12 MB Cache | |
| Product Type | |
| Notebook | |
| Dimensions (WxDxH) | |
| 36.04 cm x 27.109 cm x 2.69 cm | |
| Localisation | |
| Region: United Kingdom | |
| Specific Absorption Rate (SAR) | |
| 1.12 W/kg (head) ¦ 1.12 W/kg (body) ¦ 1.12 W/kg (limb) | |
| Numeric Keypad | |
| Yes | |
| Weight | |
| 2.5 kg | |
| Product Description | |
| Acer Nitro 5 AN515-58 - 15.6" - Intel Core i5 - 12450H - 8 GB RAM - 512 GB SSD - UK | |
| Storage | |
| 512 GB SSD | |
Get Instant Price
SKU: NH.QL2EK.001
Get Instant Price