SKU: 82RD0012UK
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB |
| Processor | AMD Ryzen™ 5 |
| Colour name | Storm grey (top), black (bottom) |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Gaming |
| Housing material | Polycarbonate (PC), Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey, Black |
| Country of origin | China |
| HD type | Wide Quad HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 50.00069444 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 165 Hz |
| RGB colour space | sRGB |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision |
| Colour gamut | 1 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Keyboard backlit colour | RGB |
| Operating system language | English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | Office |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| AC adapter power | 300 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Width | 358.8 mm |
| Depth | 262.4 mm |
| Height | 20 mm |
| Weight | 2.4 kg |
Get Instant Price