SKU: 9B9R8EA#ABU
Key Features:
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Storage | 512 GB SSD |
| Processor | Intel® Core™ i7 |
| Screen Size | 15.6 Inch |
| Product Type | Notebook |
| Colour name | Dark ash silver |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Everyday |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Original brand name | HP |
| HD type | Full HD |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 39.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Processor generation | 13th gen Intel® Core™ i7 |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | i7-1355U |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor cores | 10 |
| Processor threads | 12 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum turbo power | 55 W |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Number of microphones | 1 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive type | No |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN controller model | Realtek RTL8852BE |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Realtek |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP Smart AC Adapter | Yes |
| HP front camera | HP Webcam |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 1.98828E+11 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (ABU) 198828246226; (ABZ) 198122422647 |
| HP Security tools | McAfee Security (30 days free trial) |
| HP Management tools | HP SSRM; Windows Push Button Reset Recovery |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP Smart AC Adapter | Yes |
| HP front camera | HP Webcam |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 41 Wh |
| Battery weight | 190 g |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, User |
| Sustainable technologies and materials | Low Halogen; Bulk packaging available; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; Outside box and corrugated cushions are 100% sustainably sourced and recyclable; 10% post-consumer recycled plastic; Ocean-bound plastic in speaker enclosure(s) |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 160 |
| Width | 360 mm |
| Depth | 236 mm |
| Height | 18.6 mm |
| Weight | 1.52 kg |
Get Instant Price
SKU: HPG1016
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 SSD |
| Processor | Intel Core i7 |
| Brand | HP |
| Processor Number | -1355U |
| Processor Core Count | 10-Core |
| Processor Generation | 13th gen Intel Core i7 |
| Screen | 15.6" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Refresh Rate | 60 Hz |
| Graphics | Intel Iris Xe |
| Graphics Type | Intel |
| Featured Connectivity | HDMI | USB C |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| USB Ports | 1 |
| Connections | HDMI | USB C |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Integrated Webcam | Integrated Webcam with Microphone |
| Recommended For | Business |
| Colour |
Get Instant Price
SKU: 6Q8C2ES#ABU
Key Features:
| Brand | HP |
| Model name | 250 G9 |
| Screen size | 15.6 Inches |
| Colour | Natural Silver |
| Hard disk size | 512 GB |
| CPU model | Intel Core i5 |
| RAM memory | 16 GB |
| Operating system | Windows 11 Home |
| Special feature | HP Wolf Security,Versatile Connectivity |
| Graphics card | Intel Iris Xe Graphics |
| Processor | |
| Intel Core i5-1235U | |
| RAM | |
| 16GB RAM (2x8GB) DDR4 3200 | |
| Hard Disk Drive | |
| 512GB SSD PCIe NVMe Value | |
| Optical Drive | |
| NO ODD | |
| Graphics | |
| Intel Iris Xe Graphics | |
| Display size (diagonal) | |
| LCD 15.6 FHD AG LED SVA 250 NWBZ uslim | |
| Ports & Interfaces | |
| 2 x USB 3.2 Gen | |
| 1 x USB-C 3.2 Gen | |
| 1 x HDMI | |
| LAN | |
| Headphone/microphone combo jack | |
| Card Reader | |
| Yes (SD Card) | |
| Network | |
| Wifi 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.2, Gigabit Ethernet | |
| Audio & Speakers | |
| Dual stereo speakers, dual array microphone | |
| Battery | |
| BATT 3C 41 WHr Long Life | |
| Webcam | |
| Yes - HD | |
| Dimensions (WxDxH) | |
| 35.8 cm x 24.2 cm x 1.99 cm | |
| Weight | |
| 1.74 kg | |
| Operating System | |
| Windows 11 Home | |
| Manufacturer Warranty | |
| 1 Year Limited Warranty |
Get Instant Price
SKU: 9V1H3AT#ABU
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 SSD |
| Processor | Intel® Core™ i5 |
| Screen size | 15.6 inches |
| Colour name | Dark ash silver |
| Product type | Laptop |
| HD type | Full HD |
| Panel type | SVA |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 39.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Width | 358 mm |
| Depth | 242 mm |
| Height | 19.9 mm |
| Weight | 1.74 kg |
Get Instant Price
SKU: 9V1H4AT#ABU
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 SSD |
| Processor | Intel Core i5 |
| Screen size | 15.6 Inches |
| Brand | HP |
| Operating system | Windows 11 Home |
| Special feature | HP Wolf Security,Versatile Connectivity |
| Graphics card | Intel Iris Xe Graphics |
| Colour name | Dark ash silver |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Everyday |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| HD type | Full HD |
| Panel type | SVA |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 39.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Processor generation | 12th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | i5-1235U |
| Processor boost frequency | 4.4 GHz |
| Processor cores | 10 |
| Processor threads | 12 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum turbo power | 55 W |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.3 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.4 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| ECC | No |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Non-ECC | Yes |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive type | No |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Realtek |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, User |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Sustainable technologies and materials | 2% post-consumer recycled plastic; Low Halogen; Outside box and corrugated cushions are 100% sustainably sourced and recyclable; Recycled Plastic cushions |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Width | 358 mm |
| Depth | 242 mm |
| Height | 19.9 mm |
| Weight | 1.74 kg |
Get Instant Price
SKU: AK9T1AT#ABU
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 SSD |
| Processor | Intel Core i5 |
| Brand | HP |
| Colour Name | Black |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Product colour | Silver |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| On-board graphics card | Yes |
| Display diagonal (metric) | 39.6 cm |
| Anti-glare screen | Yes |
| Country of origin | China, Thailand |
Get Instant Price