SKU: P1503CV-I731X
Key Features:
| RAM | 32 GB |
| Storage | 1TB SSD |
| Processor | Intel® Core™ i7 |
| Colour name | Misty Grey |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Work |
| Housing material | Plastic |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required. |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Market positioning | Work |
| Housing material | Plastic |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) Recycled, ENERGY STAR |
| Compliance certificates | REACH |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 50 Wh |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | BIOS, HDD, User |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) Recycled, ENERGY STAR |
| Width | 359.5 mm |
| Depth | 232.2 mm |
| Height | 19.9 mm |
In Stock
Excl. VAT: £879.80
Incl. VAT: £1,055.76
Incl. VAT: £1,055.76
