SKU: 5Z579ES#ABU
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB SSD |
| Processor | Intel Core i7 |
| Screen size | 13.3 Inches |
| Brand | HP |
| Model name | EliteBook x360 830 |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Special feature | HP Wolf Security,Versatile Connectivity |
| Graphics card | Intel Iris Xe Graphics |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Product colour | Silver |
| HD type | WUXGA |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 33.8 cm (13.3") |
| On-board graphics card family | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Width | 307.5 mm |
| Depth | 205 mm |
| Height | 17.9 mm |
| Weight | 1.35 kg |
In Stock
Excl. VAT: £771.63
Incl. VAT: £925.95
Incl. VAT: £925.95
SKU: A26T5EA#ABU
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 SSD |
| Processor | Intel Core Ultra 5 |
| Brand | HP |
| Model name | Elite x360 1040 |
| Screen size | 14 Inches |
| Colour | silver |
| Graphics card | Intel Arc Graphics |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| Country of origin | China |
| Accelerometer | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | No |
| Full-size keyboard | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard special features | Spill-resistant |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP front camera | HP Webcam 5MP |
| HP segment | Business |
| HP Artificial Intelligence | AI PC |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 1.98415E+11 |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 6 |
| Battery capacity | 68 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| AC adapter power | 100 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, User |
| Fingerprint reader | Yes |
| Compliance certificates | CE, GS mark, RoHS, VCCI |
| Width | 313.9 mm |
| Depth | 219.9 mm |
| Height (front) | 1.05 cm |
| Height (rear) | 1.47 cm |
| Weight | 1.38 kg |
In Stock
Excl. VAT: £1,267.42
Incl. VAT: £1,520.91
Incl. VAT: £1,520.91
SKU: A2RZ8EA#ABU
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 SSD |
| Processor | AMD Ryzen™ 5 |
| Screen size | 14 Inches |
| Brand | HP |
| Colour name | Meteor silver |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Product colour | Grey |
| Original brand name | HP |
| Product design | Sandblasted anodized finish |
| HD type | 2K |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.62 |
| Native aspect ratio | 0.673611111 |
| Processor generation | AMD Ryzen 8000 Series |
| Processor cache type | L3 |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | DTS:X Ultra |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Optical drive type | No |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | MediaTek MT7922 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | MediaTek |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 3 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Accelerometer | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard colour name | Soft gray |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Imagepad | Yes |
| HP front camera | HP Webcam |
| HP segment | Home |
| HP Artificial Intelligence | AI PC |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 1.98415E+11 |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, User |
| Sustainable technologies and materials | Recycled metal in cover, keyboard frame, base and hinge cap(s); Keyboard keycaps and scissors contain post-consumer recycled plastic |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 150 |
| Width | 313.3 mm |
| Depth | 218.9 mm |
| Height | 16.9 mm |
| Weight | 1.39 kg |
Get Instant Price
SKU: 5Z579ES
Key Features:
| Brand | HP |
| Model name | EliteBook x360 830 |
| Screen size | 13.3 Inches |
| Colour | silver |
| Hard disk size | 512 GB |
| CPU model | Intel Core i7 |
| RAM memory | 16 GB |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Special feature | Anti-glare panel,TPM 2.0 embedded security chip |
| Graphics card | Intel Iris Xe Graphics |
| Design | |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Product colour | Silver |
| Display | |
| HD type | WUXGA |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 33.8 cm (13.3") |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Processor | |
| Processor generation | 11th gen Intel® Core™ i7 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | i7-1165G7 |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Memory | |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Audio system | Bang & Olufsen |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 2 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 2 |
| Keyboard | |
| Island-style keyboard | Yes |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Product colour | Silver |
| Brand-specific features | |
| HP Smart AC Adapter | Yes |
| HP segment | Business |
| HP special features | |
| HP Smart AC Adapter | Yes |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 53 Wh |
| Battery weight | 213 g |
| Weight & dimensions | |
| Width | 307.5 mm |
| Depth | 205 mm |
| Height | 17.9 mm |
| Weight | 1.35 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 69 mm |
| Package height | 305 mm |
| Package depth | 483 mm |
| Other features | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | Bang & Olufsen |
Get Instant Price