SKU: A26TMEA#ABU
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 SSD |
| Processor | Qualcomm Snapdragon |
| Brand | HP |
| Product type | Laptop |
| Colour name | Atmosphere blue |
| Product colour | Blue |
| Country of origin | China |
| Introduction year | 2024 |
| HD type | 2.2K |
| Display surface | Gloss |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 2240 x 1400 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | sRGB |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Qualcomm Adreno GPU |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Qualcomm |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Qualcomm FastConnect 6900 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Qualcomm |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Compliance certificates | RoHS, VCCI |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 1.98416E+11 |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Smart AC Adapter | Yes |
| HP Imagepad | Yes |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 59 Wh |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, User |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 200 |
| Width | 312.9 mm |
| Depth | 223.5 mm |
| Height (front) | 8.4 mm |
| Height (rear) | 1.12 cm |
| Weight | 1.34 kg |
In Stock
Excl. VAT: £1,154.58
Incl. VAT: £1,385.50
Incl. VAT: £1,385.50