SKU: 6T0Z9EA#ABU
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB SSD |
| Processor | Intel core i5 |
| Screen size | 14 Inches |
| Brand | HP |
| Model name | EliteBook 860 |
| Colour | Silver |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Special feature | HP Wolf Security,Versatile Connectivity |
| Graphics card | Intel Iris Xe Graphics |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 40.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Width | 358.7 mm |
| Depth | 251 mm |
| Height | 19.2 mm |
| Weight | 1.76 kg |
Get Instant Price
SKU: 8A4U0EA#ABU
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 256 GB |
| Processor | Intel Core Ultra 5 |
| Screen Size | 16 Inches |
| Brand | HP |
| Model name | EliteBook 860 |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Special feature | Dual speakers,HP Fast Charge |
| Graphics card | Intel Arc Graphics |
| Colour name | Pike silver |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 1 |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 8 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Arc Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Colour sensor | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Front camera HD type | HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Width | 358.8 mm |
| Depth | 251.3 mm |
| Height (front) | 9 mm |
| Height (rear) | 1.63 cm |
| Weight | 1.72 kg |
Get Instant Price