SKU: A23G1EA#ABU
Key Features:
| RAM | 32 GB |
| Storage | 1 TB SSD |
| Screen size | 14 Inches |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| Brand | HP |
| Model name | EliteBook 665 |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Special feature | Anti-glare panel,TPM 2.0 embedded security chip |
| Graphics card | AMD Radeon Graphics |
| Colour name | Pike silver aluminum |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 40.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 680M |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | RZ616 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | MediaTek |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB4 Gen 2x2 ports quantity | 2 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 2 |
| Hall sensor | Yes |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard special features | Spill-resistant |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 150 |
| Width | 359.4 mm |
| Depth | 251 mm |
| Height (front) | 1.7 cm |
| Height (rear) | 1.09 cm |
| Weight | 1.74 kg |
Get Instant Price