SKU: 967W2ET#ABU
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 SSD |
| Processor | Intel Core i5 |
| Screen size | 14 Inches |
| Brand | HP |
| Model name | EliteBook 640 |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Special feature | TPM 2.0,Dual-array microphones |
| Graphics card | Intel Iris Xe Graphics |
| Colour name | Pike silver aluminum |
| Product type | Laptop |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Processor generation | 13th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor frequency | 1.3 GHz |
| Processor model | i5-1335U |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Processor cores | 10 |
| Processor threads | 12 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| ECC | No |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive type | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Antenna type | 2x2 |
Available on Backorder
Get Instant Price