SKU: A26U4EA#ABU
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB SSD |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Screen Size | 14 Inch |
| Brand | HP |
| Model name | EliteBook 1040 |
| Colour | Black |
| CPU model | Intel Core Ultra 5 |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Special feature | HP Wolf Security,Versatile Connectivity |
| Graphics card | Intel Arc Graphics |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| Country of origin | China |
| Introduction year | 2024 |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 1 |
| Processor generation | Intel® Core™ Ultra (Series 1) |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 18 MB |
| Processor model | 125H |
| Processor boost frequency | 4.5 GHz |
| Processor cores | 14 |
| Processor threads | 18 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Processor base power | 28 W |
| Maximum turbo power | 115 W |
| Efficient-core base frequency | 0.7 GHz |
| Performance-core base frequency | 1.2 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.6 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.5 GHz |
| Performance cores | 4 |
| Efficient cores | 8 |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 700 MHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.5 GHz |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Maximum frequency NPU | 1.4 GHz |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI datatype support on NPU | FP16, FP32, Int8 |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, ONNX RT, OpenVINO, Windows ML |
Get Instant Price