SKU: NX.AA5EK.001
Key Features:
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB SSD |
| Processor | Qualcomm |
| Brand | Acer |
| Model Name | Aspire 3 |
| Screen size | 15.6 inches Full HD (1920×1080) |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Product colour | Grey |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Storage media | Flash |
| Optical drive type | No |
| Flash memory | 64 GB |
| Total storage capacity | 64 GB |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Qualcomm Adreno |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Qualcomm Adreno 618 |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Qualcomm |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive type | No |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5 |
| Antenna type | 2x2 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Product colour | Grey |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 2 |
| Battery capacity | 4670 mAh |
| Battery capacity | 36 Wh |
| AC adapter power | 45 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Width | 310 mm |
| Depth | 209.3 mm |
| Height | 15.6 mm |
| Weight | 1.2 kg |
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: CM3001DM2A-R70052
Key Features:
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB SSD |
| Processor | MediaTek |
| Brand | Asus |
| Model Name | Chromebook CM30 |
| Screen size | 10.5" touchscreen 1920 1200 WUXGA 60 Hz |
| Colour name | Fog Silver |
| Product type | Chromebook |
| Market positioning | Home |
| Form factor | Convertible (Detachable) |
| Product colour | Silver |
| Number of battery cells | 2 |
| Battery capacity | 38 Wh |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3:00 AM |
| AC adapter output voltage | 15 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Width | 259.5 mm |
| Depth | 178.6 mm |
| Height (front) | 1.47 cm |
| Height (rear) | 1.49 cm |
| Weight | 1.12 kg |
In Stock
Excl. VAT: £337.45
Incl. VAT: £404.94
Incl. VAT: £404.94
SKU: NX.KD8EK.002
Key Features:
| RAM | 4 GB |
| Storage | 128 SSD |
| Processor | Intel Celeron N4500 |
| Brand | Acer |
| Model Name | Chromebook 315 |
| Screen size | 15.6 inches Full HD (1920×1080) |
| Colour | Silver |
| Product type | Chromebook |
| Housing material | Plastic |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| HD type | HD |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery life (max) | 12 h |
| Battery capacity | 50 Wh |
| AC adapter power | 65 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Width | 296 mm |
| Depth | 211.3 mm |
| Height | 21.1 mm |
| Weight | 1.35 kg |
| On-board graphics card | Yes |
Get Instant Price
SKU: CZ1104CM2A-N00033-3Y
Key Features:
| Brand | Asus |
| Model Name | Chromebook |
| Screen size | 11.6"Full HD 1920 x 1080 Max. Resolution |
| Colour | Grey |
| Hard disk size | 64 GB eMMC |
| CPU model | MediaTek Kompanio 520 |
| RAM memory | 4 GB LPDDR4x |
| Operating system | Chrome OS |
| Special feature | Rugged build, lightweight, Wi‑Fi 6 |
| Graphics card | ARM Mali‑G52 Integrated Graphics |
| Design | |
| Colour name | Mineral Grey |
| Product type | Chromebook |
| Market positioning | Educational |
| Housing material | Plastic |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Rugged design | Yes |
| Introduction year | 2024 |
| Display | |
| HD type | HD |
| Panel type | TN |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 220 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 500:01:00 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display diagonal | 29.5 cm (11.6") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:09 |
| Processor | |
| Processor cache | 1 MB |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor model | Kompanio 520 |
| Processor cores | 8 |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Processor family | MediaTek |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Maximum internal memory | 4 GB |
| Storage | |
| Storage media | eMMC |
| Optical drive type | No |
| Total storage capacity | 64 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | ARM Mali-G52 2EE MC2 |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Antenna type | 2x2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Technical details | |
| Market positioning | Educational |
| Housing material | Plastic |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, Forest Stewardship Council (FSC) Mix |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery life (max) | 19 h |
| Battery capacity | 50 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3:00 AM |
| AC adapter output voltage | 15 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, Forest Stewardship Council (FSC) Mix |
| Weight & dimensions | |
| Width | 296.9 mm |
| Depth | 213 mm |
| Height (front) | 2.11 cm |
| Height (rear) | 2.12 cm |
| Weight | 1.29 kg |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
Get Instant Price
SKU: 81WX0007UK
Key Features:
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Processor | Intel N N200 |
| Screen size | 14 Inches |
| Brand | Lenovo |
| Model name | Chromebook S345 |
| Graphics card | AMD A6 |
| HD type | Full HD |
| Panel type | TN |
| LED backlight | Yes |
| 3D | No |
| Display brightness | 220 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Front camera signal format | 720p |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Windows keys | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | No |
| Keyboard language | English |
| Housing material | Aluminium |
| AC adapter power | 45 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Width | 328 mm |
| Depth | 225 mm |
| Height | 17.7 mm |
| Weight | 1.48 kg |
Get Instant Price