SKU: BR1100C-C1XA-3Y
Key Features:
| RAM | 4 GB |
| Storage | 128 GB SSD |
| Processor | Intel® Celeron® N |
| Brand | Asus |
| Model Name | BR1100C-C1XA-3Y |
| Screen size | 11.6 |
| Colour | Dark Grey |
| Operating system | Win 11 Pro Education |
| Special feature | Webcam |
| Colour name | Dark Grey |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Plastic |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| HD type | HD |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 200 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display diagonal | 29.5 cm (11.6") |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 2.37 A |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Width | 294.6 mm |
| Depth | 204.9 mm |
| Height (front) | 1.99 cm |
| Height (rear) | 2 cm |
| Weight | 1.26 kg |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | SonicMaster |
| AC adapter included | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: BR1100F-CDXA-3Y
Key Features:
| RAM | 4 GB |
| Storage | 128 GB SSD |
| Processor | Intel Celeron N N4500 |
| Brand | Asus |
| Model Name | Chromebook |
| Screen size | 11.6 in HD Display, 1366 x 768 |
| Colour | Dark Grey |
| Operating system | ChromeOS (Education/Pro variant) |
| Special feature | Rugged MIL‑STD design |
| Graphics card | Intel UHD Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio system | SonicMaster |
| Built-in microphone | Yes |
| Rear camera | Yes |
| Rear camera resolution (numeric) | 13 MP |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive type | No |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Antenna type | 2x2 |
| DC-in jack | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers |
| Operating system installed | Windows 11 Pro Academic |
| Housing material | Plastic |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Product colour | Grey |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 2.37 A |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Width | 294.6 mm |
| Depth | 204.9 mm |
| Height (front) | 1.99 cm |
| Height (rear) | 2 cm |
| Weight | 1.4 kg |
Available on Backorder
Get Instant Price
New
New
SKU: BR1402F-I3S81XA-3Y
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB SSD |
| Processor | Intel Core i3-N305 |
| Brand | Asus |
| Model Name | BR1402F |
| Screen size | 14" Full HD , 1920 x 1080 Max. Resolution |
| Colour | Grey |
| Operating system | Windows 10 Pro Education |
| Special feature | Rugged MIL‑STD build, spill |
| Graphics card | Intel UHD Graphics |
| HD type | Full HD |
| Display surface | Gloss |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 29.16736111 |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 50 Wh |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | BIOS, HDD, User |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Width | 332.9 mm |
| Depth | 228.9 mm |
| Height | 21 mm |
| Weight | 1.7 kg |
Available on Backorder
Get Instant Price