SKU: NX.K6SEK.007
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 SSD |
| Processor | Intel Core i7 |
| Screen size | 15.6 inches |
| Colour name | silver |
| Product type | Laptop |
| HD type | Full HD |
| Display surface | Matt |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery life (max) | 6.5 h |
| Battery capacity | 48 Wh |
| AC adapter power | 45 W |
| DC-in jack | Yes |
| Width | 362.9 mm |
| Depth | 241.3 mm |
| Height | 19.9 mm |
| Weight | 1.78 kg |
Get Instant Price
SKU: NX.K6SEK.009
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 512 SSD |
| Processor | Intel Core i7 |
| Colour name | Pure Silver |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Display technology marketing name | ComfyView |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,1000,100 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel Flex Memory Access | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Embedded options available | No |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery life (max) | 6.5 h |
| AC adapter power | 45 W |
| DC-in jack | Yes |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Width | 363 mm |
| Depth | 241 mm |
| Height | 19.8 mm |
| Weight | 1.78 kg |
Get Instant Price
