SKU: G835LX-SA009W
Key Features:
| RAM | 64 GB |
| Storage | 2 TB SSD |
| Processor | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Brand | Asus |
| Product colour | Black |
| HD type | WQXGA |
| Panel type | Mini LED |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 50.00069444 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Display diagonal | 45.7 cm (18") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision |
| Colour gamut | 1 |
| Native aspect ratio | 0.673611111 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| NVMe | Yes |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card memory | 24 GB |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| On-board graphics card family | Intel Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Graphics |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio system | Smart Amp |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Optical drive type | No |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Antenna type | 2x2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 5 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 5 | Yes |
| Motherboard chipset | Intel HM870 Express |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard backlit colour | RGB |
| Keyboard backlit zone | Per-key RGB |
| Copilot key | Yes |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Bundled software | Xbox Game Pass for PC_3 months (*Terms and exclusions apply. Offer only available in eligible markets for Xbox Game Pass for PC. Eligible markets are determined at activation. Game catalog varies by region, device, and time.) |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required, McAfee 30 days |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Microsoft Copilot | Yes |
| Market positioning | Gaming |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Discrete graphics card memory | 24 GB |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 90 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| AC adapter power | 380 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 19 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | BIOS, User |
| Face recognition | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Width | 399 mm |
| Depth | 298 mm |
| Height (front) | 2.35 cm |
| Height (rear) | 3.2 cm |
| Weight | 3.48 kg |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter included | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £3,578.24
Incl. VAT: £4,293.89
Incl. VAT: £4,293.89
New
New
SKU: 86B36EA#ABU
Key Features:
| Brand | HP |
| Model name | ZBook Power |
| Screen size | 15.6 Inches |
| Colour | Grey |
| Hard disk size | 2 TB |
| CPU model | Intel Core Ultra 9 |
| RAM memory | 64 GB |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Special feature | HP Wolf Security,Versatile Connectivity |
| Graphics card | Intel Arc Graphics |
| Design | |
| Product type | Mobile workstation |
| Market positioning | Performance |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| Country of origin | China |
| Introduction year | 2024 |
| Display | |
| HD type | WQXGA |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 40.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| Processor | |
| Processor generation | Intel® Core™ Ultra (Series 1) |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor model | 185H |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Processor cores | 16 |
| Processor threads | 22 |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 9 |
| Processor base power | 45 W |
| Maximum turbo power | 115 W |
| Efficient-core base frequency | 1.8 GHz |
| Performance-core base frequency | 2.3 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.1 GHz |
| Performance cores | 6 |
| Efficient cores | 8 |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 1000 MHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.5 GHz |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Maximum frequency NPU | 1.4 GHz |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI datatype support on NPU | FP16, FP32, Int8 |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, ONNX RT, OpenVINO, Windows ML |
| Memory | |
| ECC | No |
| Internal memory | 64 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 32 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Non-ECC | Yes |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 2 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD |
| Total storage capacity | 2 TB |
| SSD memory type | TLC |
| Total SSDs capacity | 2 TB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Arc Graphics |
| Discrete graphics card model | NVIDIA RTX 3000 Ada |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Number of discrete graphics cards | 1 |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Keyboard | |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard special features | Odolná proti polití |
| Software | |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Market positioning | Performance |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; External power supply 90% efficiency; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; Outside box and corrugated cushions are 100% sustainably sourced and recyclable; 60% post-consumer recycled plastic |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | TCO |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 1.98415E+11 |
| Brand-specific features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP front camera | HP Webcam 5MP |
| HP Connection Optimizer | Yes |
| HP segment | Business |
| HP Artificial Intelligence | AI PC, AI Workstation |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 1.98415E+11 |
| HP special features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP front camera | HP Webcam 5MP |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 6 |
| Battery capacity | 83 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 150 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Nano |
| Password protection type | BIOS, Power on, User |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; External power supply 90% efficiency; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; Outside box and corrugated cushions are 100% sustainably sourced and recyclable; 60% post-consumer recycled plastic |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | TCO |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 280 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 359.4 mm |
| Depth | 251 mm |
| Height | 22.9 mm |
| Weight | 2.12 kg |
Get Instant Price
New
New
SKU: GU605CX-QR075W
Key Features:
| RAM | 64 GB |
| Storage | 2 TB SSD |
| Processor | Intel Core Ultra 9 |
| Brand | Asus |
| Model | ROG Zephyrus |
| Product Type | Notebook |
| Operating System | Win 11 Home |
| Gaming | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes (RGB) |
| Integrated Webcam | Yes |
| Microsoft Copilot | Yes |
| Networking | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be, Bluetooth 5.4 |
| Battery | 4-cell |
| Security | Firmware Trusted Platform Module (TPM) Security Chip |
| Colour | Eclipse grey |
| AI Software Frameworks Supported by NPU | OpenVINO, WindowsML, ONNX RT, DirectML, WebNN |
| RAM | 64 GB (provided memory is soldered) |
| Technology | LPDDR5X SDRAM |
| Speed | 7467 MHz |
| Rated Speed | 7467 MHz |
| Main Storage | 2 TB SSD M.2 PCIe 4.0 - NVM Express (NVMe) |
| Type | 16" OLED |
| Resolution | 2560 x 1600 (WQXGA) |
| V-Sync Rate at Max Res. | 240 Hz |
| Type | Keyboard, touchpad |
| Keyboard Backlight | Yes (RGB) |
| Technology | 4-cell Lithium Ion |
| Capacity | 90 Wh |
| Input | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output | 240 Watt, 20 V, 12 A |
| Slots | 2 x M.2 (PCI Express / SATA) (1 free) |
| Colour | Eclipse grey |
| Case Material | Aluminium alloy |
| Included Accessories | Power adapter |
| Compliant Standards | DisplayPort 2.1, WEEE |
| Dimensions (WxDxH) | 35.4 cm x 24.6 cm x 1.74 cm |
| Weight | 1.95 kg |
Get Instant Price
New NOB
New NOB
SKU: CJDX-64GB
Key Features:
| RAM | 64 GB |
| Storage | 2 TB SSD |
| Processor | Intel® Core™ i9 |
| Brand | DELL |
| Model | DELL Precision 7780 |
| Screen Size | 17.3 |
Get Instant Price Price range: Get Instant Price through £2,595.00 Ex VAT