SKU: 80XF0017UK
Key Features:
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Processor | Intel Atom x5 Series |
| Screen size | 10.1 Inches |
| Brand | Lenovo |
| Operating system | Windows 10 Home |
| Special feature | HP Wolf Security,Versatile Connectivity |
| Dual-screen | No |
| HD type | HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Touch technology | Multi-touch |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Display resolution | 1280 x 800 pixels |
| Display diagonal | 25.6 cm (10.1") |
| Screen shape | Flat |
| Micro HDMI ports quantity | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| Embedded options available | No |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) version | 0 |
| Intel Secure Boot Technology version | 1 |
| Intel Secure Boot | Yes |
| Intel Identity Protection Technology version | 1 |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Conflict-Free processor | Yes |
| Processor ARK ID | 93361 |
| Intel® Wireless Display (Intel® WiDi) | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | No |
| Intel® Identity Protection Technology (Intel® IPT) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | HDD, Power on, Supervisor |
| Width (tablet mode) | 24.9 cm |
| Depth (tablet mode) | 17.8 cm |
| Height (tablet mode) | 9 mm |
| Width | 249 mm |
| Depth | 183 mm |
| Height | 17.5 mm |
In Stock
Excl. VAT: £372.49
Incl. VAT: £446.99
Incl. VAT: £446.99
SKU: 305V3EA#ABU
In Stock
Excl. VAT: £223.02
Incl. VAT: £267.62
Incl. VAT: £267.62
SKU: 81WX0007UK
Key Features:
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Processor | Intel N N200 |
| Screen size | 14 Inches |
| Brand | Lenovo |
| Model name | Chromebook S345 |
| Graphics card | AMD A6 |
| HD type | Full HD |
| Panel type | TN |
| LED backlight | Yes |
| 3D | No |
| Display brightness | 220 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Front camera signal format | 720p |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Windows keys | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | No |
| Keyboard language | English |
| Housing material | Aluminium |
| AC adapter power | 45 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Width | 328 mm |
| Depth | 225 mm |
| Height | 17.7 mm |
| Weight | 1.48 kg |
Get Instant Price
SKU: 4L1L1EA#ABU
Key Features:
| RAM | 4 GB |
| Storage | 32 GB SSD |
| Processor | Intel® Celeron® N5100 |
| Screen Size | 14 Inch |
| Brand | HP |
| Model name | Chromebook 14 |
| Colour | Black |
| CPU model | Intel Celeron N5100 |
| Special feature | HP Wolf Security,Versatile Connectivity |
| Graphics card | Intel UHD Graphics |
| Colour name | Dark ash silver |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Everyday |
| Form factor | Clamshell |
| HD type | Full HD |
| Panel type | SVA |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 39.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| RGB colour space | NTSC |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive type | No |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Realtek |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Pre-installed software | HP Connection Optimizer; HP PC Hardware Diagnostics UEFI; HP Support Assistant; HP Audio Switch; myHP; HP Privacy Settings; HP QuickDrop; HP Smart Health; HP Smart; HP PC Hardware Diagnostics Windows |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Market positioning | Everyday |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Number of speakers | 2 |
| Sustainable technologies and materials | 2% post-consumer recycled plastic; Low Halogen; Outside box and corrugated cushions are 100% sustainably sourced and recyclable; Recycled Plastic cushions |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 1.98122E+11 |
| HP Security tools | TPM 2.0; Express VPN (30 days free trial); McAfee Security (30 days free trial); LastPass password |
| HP Management tools | Touchpoint Customizer for Consumer |
| HP Software provided | HP PC Hardware Diagnostics UEFI; HP Audio Switch; myHP; HP Privacy Settings; HP QuickDrop; HP Smart Health; HP Smart; HP PC Hardware Diagnostics Windows |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP Smart AC Adapter | Yes |
| HP front camera | HP Webcam |
| HP Connection Optimizer | Yes |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 1.98122E+11 |
| HP Security tools | TPM 2.0; Express VPN (30 days free trial); McAfee Security (30 days free trial); LastPass password |
| HP Management tools | Touchpoint Customizer for Consumer |
| HP Software provided | HP PC Hardware Diagnostics UEFI; HP Audio Switch; myHP; HP Privacy Settings; HP QuickDrop; HP Smart Health; HP Smart; HP PC Hardware Diagnostics Windows |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP Smart AC Adapter | Yes |
| HP front camera | HP Webcam |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 41 Wh |
| Battery weight | 180 g |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, User |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
Get Instant Price
SKU: 894M3EA#ABU
Key Features:
| RAM | 4 GB DDR4 |
| Storage | 128 GB SSD |
| Processor | Intel Pentium Silver |
| Screen Size | 17.3 Inch |
| Product Type | Notebook |
| Operating System | Win 11 Home in S mode - English |
| Input Device | Imagepad |
| Keyboard | UK |
| Numeric Keypad | Yes |
| Integrated Webcam | Yes |
| Networking | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2 |
| Battery | 3-cell - up to 10.5 hours |
| Colour | Jet black (cover and base), starry black keyboard frame |
| Dimensions (WxDxH) | 40.07 cm x 25.78 cm x 2.06 cm |
| Weight | 2.05 kg |
| Localisation | Language: English / region: United Kingdom |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified EPEAT Gold |
| Carbon Footprint | 170 kg carbon emissions |
| CPU | Intel Pentium Silver N5030 / 1.1 GHz |
| Max Turbo Speed | 3.1 GHz |
| Number of Cores | Quad-Core |
| Cache | L2 - 4 MB |
| Technology | DDR4 SDRAM - non-ECC |
| Speed | 2400 MHz |
| Rated Speed | 2400 MHz |
| Form Factor | SO-DIMM 260-pin |
| Slots Qty | 1 |
| Empty Slots | 0 |
| Main Storage | 128 GB SSD M.2 PCIe - NVM Express (NVMe) |
| Type | 17.3" - IPS |
| Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Widescreen | Yes |
| Image Brightness | 250 cd/m² |
| Colour Gamut | 45% NTSC |
| Features | Anti-glare, 84% screen-to-body ratio (without speakers) |
| Graphics Processor | Intel UHD Graphics 605 |
| Camera | Yes - HD |
| Video Resolutions | 720p |
| Camera Features | HP TrueVision, Temporal Noise Reduction |
| Sound | Dual stereo speakers, dual array microphone |
| Type | Keyboard, imagepad |
| Keyboard Layout | UK |
| Numeric Keypad | Yes |
| Features | Gesture function, multi-touch ImagePad |
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2 |
| Wireless Controller | Realtek RTL8821CE-M |
| Features | Miracast, single stream (1x1), MU-MIMO |
| Technology | 3-cell Lithium Ion |
| Weight | 175 g |
| Capacity | 41 Wh |
| Run Time | Up to 10.5 hours |
| Battery Run Time | Video playback: up to 10.5 hours Typical usage: up to 7.75 hours |
| Colour | Jet black (cover and base), starry black keyboard frame |
| Surface Finish | Textured mesh knit finish |
| Features | HP Fast Charge, TPM support, Modern Standby |
| Included Accessories | HP 45W Smart AC Adapter |
| Compliant Standards | GS |
| Localization | Language: English / region: United Kingdom |
| Dimensions (WxDxH) | 40.07 cm x 25.78 cm x 2.06 cm |
| Weight | 2.05 kg |
Get Instant Price