SKU: 80XF0017UK
Key Features:
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Processor | Intel Atom x5 Series |
| Screen size | 10.1 Inches |
| Brand | Lenovo |
| Operating system | Windows 10 Home |
| Special feature | HP Wolf Security,Versatile Connectivity |
| Dual-screen | No |
| HD type | HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Touch technology | Multi-touch |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Display resolution | 1280 x 800 pixels |
| Display diagonal | 25.6 cm (10.1") |
| Screen shape | Flat |
| Micro HDMI ports quantity | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| Embedded options available | No |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) version | 0 |
| Intel Secure Boot Technology version | 1 |
| Intel Secure Boot | Yes |
| Intel Identity Protection Technology version | 1 |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Conflict-Free processor | Yes |
| Processor ARK ID | 93361 |
| Intel® Wireless Display (Intel® WiDi) | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | No |
| Intel® Identity Protection Technology (Intel® IPT) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | HDD, Power on, Supervisor |
| Width (tablet mode) | 24.9 cm |
| Depth (tablet mode) | 17.8 cm |
| Height (tablet mode) | 9 mm |
| Width | 249 mm |
| Depth | 183 mm |
| Height | 17.5 mm |
In Stock
Excl. VAT: £372.49
Incl. VAT: £446.99
Incl. VAT: £446.99
SKU: 81WX0007UK
Key Features:
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Processor | Intel N N200 |
| Screen size | 14 Inches |
| Brand | Lenovo |
| Model name | Chromebook S345 |
| Graphics card | AMD A6 |
| HD type | Full HD |
| Panel type | TN |
| LED backlight | Yes |
| 3D | No |
| Display brightness | 220 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Front camera signal format | 720p |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Windows keys | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | No |
| Keyboard language | English |
| Housing material | Aluminium |
| AC adapter power | 45 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Width | 328 mm |
| Depth | 225 mm |
| Height | 17.7 mm |
| Weight | 1.48 kg |
Get Instant Price