SKU: E410KA-EK592WS
Key Features:
| RAM | 4 GB |
| Storage | 128 GB SSD |
| Processor | Intel Celeron N4500 |
| Brand | Asus |
| Model Name | Vivobook Go 14 |
| Screen size | 14" 1920 x 1080 / Full HD @ 60 Hz |
| Colour | Rose pink |
| Operating system | Windows 11 Home in S Mode |
| Special feature | Lightweight and portable |
| Graphics card | Intel UHD Graphics |
| Colour name | Rose Pink |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Home |
| Housing material | Plastic |
| Form factor | Clamshell |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 220 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Antenna type | 1x1 |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 1.75 A |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| DC-in jack | Yes |
| Width | 325 mm |
| Depth | 217 mm |
| Height (front) | 1.8 cm |
| Height (rear) | 1.84 cm |
| Weight | 1.3 kg |
Available on Backorder
Get Instant Price
New
New
SKU: E410KA-EK217WS
Key Features:
| Ram | 4 GB |
| Storage | 128 SSD |
| Processor | Intel® Celeron® N |
| Brand | Asus |
| Housing material | Plastic |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black, Blue |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 200 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Flash memory | 128 GB |
| Total storage capacity | 128 GB |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive type | No |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Antenna type | 1x1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| Power adapter barrel connector | 4.0 mm |
| DC-in jack | Yes |
| Repairability index | 6.5 |
| Pointing device | NumberPad |
| Numeric keypad | No |
| Operating system architecture | 64-bit |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| USB Type-C charging port | No |
| DC-in jack | Yes |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | BIOS, User |
| Width | 325 mm |
| Depth | 217 mm |
| Height (front) | 1.8 cm |
| Height (rear) | 1.84 cm |
| Weight | 1.3 kg |
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: X515EA-BQ945T
Key Features:
| Brand | Asus |
| Graphic Model | Vivobook 15 |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 256 SSD |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Silver |
| Weight | 1.8Kg |
| Connectivity | USB 3.1 |
| Processor | Intel Core i3 |
| Processor Speed | 1.7 GHz |
| Screen Size | 15.6 in |
| Touchscreen | No |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Graphics Processing Type | Integrated/On-Board Graphics |
| Graphics | Intel UHD Graphics |
| Optical Drive | No DVD Drive |
| Backlit Keyboard | No |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Most Suitable For | Everyday Use |
Get Instant Price
SKU: X515EA
Key Features:
| Brand | ASUS |
| Graphic Model | Vivobook 15 |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 SSD |
| Product type | Laptop |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core i3-1115G4 |
| Generation | 11th Gen |
| Processor Frequency | 3.00 GHz up to 4.10 GHz |
| Processor Core | 2 |
| Processor Thread | 4 |
| CPU Cache | 6MB |
| Display Size | 15.6-inch |
| Display Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Touch Screen | No |
| Display Features | 16:9, Anti-glare display, LED Backlit, 250nits, NTSC: 45%, Screen-to-body ratio: 83 % IPS Panel Display |
| RAM | 4GB (Onboard) |
| RAM Type | DDR4 |
| Removable | No |
| Bus Speed | 3200MHz |
| Total RAM Slot | 2 |
| Max RAM Capacity | 12GB |
| Storage Type | PCIe G3 SSD |
| Storage Capacity | 512GB |
| Extra M.2 Slot | N/A |
| Storage Upgrade | Additional HDD Can be added, and SSD can be replaced |
| Graphics Model | Intel UHD Graphics |
| Graphics Memory | Shared |
| WiFi | Wi-Fi 5(802.11ac) |
| Bluetooth | Bluetooth 4.1 (Dual-band) |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Battery Type | 2S1P, 2-cell Li-ion |
| Battery Capacity | 37WHrs |
| Adapter Type | 45W AC Adapter |
| Color | PEACOCK BLUE |
| Dimensions | 36.02 x 23.49 x 1.99 ~ 1.99 cm (14.18" x 9.25" x 0.78" ~ 0.78") |
| Weight | 1.80 kg (3.97 lbs) |
Get Instant Price