SKU: 20UX000FUK
Key Features:
| Brand | Lenovo |
| Model name | Thinkpad |
| Screen size | 13.3 Inches |
| Colour | Blue |
| Hard disk size | 128 GB |
| CPU model | Ryzen 3 |
| RAM memory | 4 RAM |
| Operating system | ChromeOS |
| Special features | IR camera for Windows,TPM 2.0,Fingerprint reader |
| Graphic card | AMD Radeon |
| Design | |
| Colour name | Abyss Blue |
| Product type | Chromebook |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Product colour | Blue |
| Display | |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 1400:01:00 |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 33.8 cm (13.3") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Colour gamut | 72% |
| Native aspect ratio | 16:09 |
| Processor | |
| Processor generation | AMD Ryzen 3000 Series |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor frequency | 2.6 GHz |
| Processor model | 3250C |
| Processor boost frequency | 3.5 GHz |
| Processor cores | 2 |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 3 |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Maximum internal memory | 4 GB |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 128 GB |
| SSD interface | NVMe, PCI Express 3.0 |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Total storage capacity | 128 GB |
| Total SSDs capacity | 128 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Rear camera | Yes |
| Rear camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6 AX200 |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Keyboard | |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Software | |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Technical details | |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Product colour | Blue |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold, TCO |
| Compliance certificates | RoHS |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery life (max) | 12.5 h |
| Battery capacity | 51 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Smart card reader | No |
| Certificates | |
| MIL-STD-810G compliant | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold, TCO |
| Weight & dimensions | |
| Width | 307 mm |
| Depth | 212.1 mm |
| Height (front) | 1.55 cm |
| Height (rear) | 1.79 cm |
| Weight | 1.5 kg |
| Packaging data | |
| Stylus pen | Yes |
| Packaging content | |
| Stylus pen | Yes |
| Other features | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6 AX200 |
| On-board graphics card | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
Get Instant Price