SKU: NX.K6SEK.007
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 SSD |
| Processor | Intel Core i7 |
| Screen size | 15.6 inches |
| Colour name | silver |
| Product type | Laptop |
| HD type | Full HD |
| Display surface | Matt |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery life (max) | 6.5 h |
| Battery capacity | 48 Wh |
| AC adapter power | 45 W |
| DC-in jack | Yes |
| Width | 362.9 mm |
| Depth | 241.3 mm |
| Height | 19.9 mm |
| Weight | 1.78 kg |
Get Instant Price