SKU: P0P8V
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 SSD |
| Processor | Qualcomm Snapdragon X |
| Product type | Laptop |
| Brand | Dell |
| Model Name | Latitude 5455 |
| Screen size | 14"1920 x 1080 Full HD @ 60 Hz 166 ppi |
| Colour | Grey |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| HD type | Full HD+ |
| Pixel density | 162 ppi |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 25.00069444 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.673611111 |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller manufacturer | Qualcomm |
| Wi-Fi band | Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz) |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 0 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 2 |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 54 Wh |
| Battery voltage | 11.4 V |
| Fast charging | Yes |
| Battery charge indicator | Yes |
| Battery weight | 220 g |
| Fingerprint reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Width | 314 mm |
| Depth | 223.8 mm |
| Height | 17.9 mm |
| Height (front) | 1.51 cm |
| Height (rear) | 1.6 cm |
| Weight | 1.53 kg |
Get Instant Price