SKU: 82YY0010UK
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB |
| Processor | AMD Ryzen™ 5 |
| Colour name | Business Black |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Polycarbonate (PC), Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| HD type | Full HD |
| Panel type | TN |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 20.83402778 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | HDD, Supervisor, User |
| Fingerprint reader | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver, TCO |
| Width | 359.2 mm |
| Depth | 235.8 mm |
| Height | 19.9 mm |
| Weight | 1.65 kg |
Get Instant Price
SKU: 21M3002AUK
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 SSD |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| Brand | Lenovo |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Colour name | Graphite Black |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 33.33402778 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| WWAN | Not installed |
| Antenna type | 2x2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Operating system language | English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Sustainability compliance | Yes |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 57 Wh |
| Fast charging | Yes |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, SSD, Supervisor |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Smart card reader | No |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Certification | MIL-STD-810H military test passed |
| Sustainability compliance | Yes |
| Width | 313 mm |
| Depth | 219.3 mm |
| Height | 18 mm |
| Weight | 1.44 kg |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
Get Instant Price