SKU: 894M3EA#ABU
Key Features:
| RAM | 4 GB DDR4 |
| Storage | 128 GB SSD |
| Processor | Intel Pentium Silver |
| Screen Size | 17.3 Inch |
| Product Type | Notebook |
| Operating System | Win 11 Home in S mode - English |
| Input Device | Imagepad |
| Keyboard | UK |
| Numeric Keypad | Yes |
| Integrated Webcam | Yes |
| Networking | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2 |
| Battery | 3-cell - up to 10.5 hours |
| Colour | Jet black (cover and base), starry black keyboard frame |
| Dimensions (WxDxH) | 40.07 cm x 25.78 cm x 2.06 cm |
| Weight | 2.05 kg |
| Localisation | Language: English / region: United Kingdom |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified EPEAT Gold |
| Carbon Footprint | 170 kg carbon emissions |
| CPU | Intel Pentium Silver N5030 / 1.1 GHz |
| Max Turbo Speed | 3.1 GHz |
| Number of Cores | Quad-Core |
| Cache | L2 - 4 MB |
| Technology | DDR4 SDRAM - non-ECC |
| Speed | 2400 MHz |
| Rated Speed | 2400 MHz |
| Form Factor | SO-DIMM 260-pin |
| Slots Qty | 1 |
| Empty Slots | 0 |
| Main Storage | 128 GB SSD M.2 PCIe - NVM Express (NVMe) |
| Type | 17.3" - IPS |
| Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Widescreen | Yes |
| Image Brightness | 250 cd/m² |
| Colour Gamut | 45% NTSC |
| Features | Anti-glare, 84% screen-to-body ratio (without speakers) |
| Graphics Processor | Intel UHD Graphics 605 |
| Camera | Yes - HD |
| Video Resolutions | 720p |
| Camera Features | HP TrueVision, Temporal Noise Reduction |
| Sound | Dual stereo speakers, dual array microphone |
| Type | Keyboard, imagepad |
| Keyboard Layout | UK |
| Numeric Keypad | Yes |
| Features | Gesture function, multi-touch ImagePad |
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2 |
| Wireless Controller | Realtek RTL8821CE-M |
| Features | Miracast, single stream (1x1), MU-MIMO |
| Technology | 3-cell Lithium Ion |
| Weight | 175 g |
| Capacity | 41 Wh |
| Run Time | Up to 10.5 hours |
| Battery Run Time | Video playback: up to 10.5 hours Typical usage: up to 7.75 hours |
| Colour | Jet black (cover and base), starry black keyboard frame |
| Surface Finish | Textured mesh knit finish |
| Features | HP Fast Charge, TPM support, Modern Standby |
| Included Accessories | HP 45W Smart AC Adapter |
| Compliant Standards | GS |
| Localization | Language: English / region: United Kingdom |
| Dimensions (WxDxH) | 40.07 cm x 25.78 cm x 2.06 cm |
| Weight | 2.05 kg |
Get Instant Price