SKU: 20W000P4UK
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB SSD |
| Processor | Intel Core i5 |
| Brand | Lenovo |
| Model Name | ThinkPad T14 |
| Screen size | 14 Inch |
| Colour Name | Black |
| Operating system | Windows 10 Pro |
| Graphics card | Intel Iris Xe Graphics |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 29.16736111 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Processor generation | 11th gen Intel® Core™ i5 |
| Configurable TDP-down | 12 W |
| Configurable TDP-down frequency | 0.9 GHz |
| Processor frequency | 2.4 GHz |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO, EPEAT Gold |
| Compliance certificates | RoHS |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | No |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | No |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | No |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Idle States | Yes |
| Embedded options available | No |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery life (max) | 10.7 h |
| Battery capacity | 50 Wh |
| Fast charging | Yes |
| AC adapter power | 65 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | Power on, SSD, Supervisor |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Smart card reader | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO, EPEAT Gold |
| Width | 329 mm |
| Depth | 227 mm |
| Height | 17.9 mm |
| Weight | 1.53 kg |
Get Instant Price