SKU: MW0X3B/A
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB SSD |
| Processor | Apple M4 |
| Screen size | 13 inches |
| Colour name | Silver |
| Product type | MacBook |
| Display number of colours | 1.073 billion colours |
| Pixel density | 224 ppi |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Apple |
| On-board graphics card 4K support | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Apple GPU |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card cores | 10 |
| On-board graphics card 6K support | Yes |
| Memory bandwidth (max) | 120 GB/s |
| Mobile network connection | No |
| Mobile network generation | Not supported |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 53.8 Wh |
| Continuous video playback time | 18 h |
| Fast charging | Yes |
| Browsing time (Wi-Fi) | 15 h |
| AC adapter power | 35 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 30 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 70 W |
| Width | 304.1 mm |
| Depth | 215 mm |
| Height | 11.3 mm |
| Weight | 1.24 kg |
In Stock
Excl. VAT: £945.22
Incl. VAT: £1,134.27
Incl. VAT: £1,134.27
SKU: MX2H3B/A
Key Features:
| RAM | 24 GB |
| Storage | 512 GB SSD |
| Processor | Apple M4 |
| Screen size | 14 inches |
| Colour name | Black |
| Product type | MacBook |
| Pixel density | 254 ppi |
| Panel type | Mini LED |
| Display brightness | 1000 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 1000000:1 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 3024 x 1964 pixels |
| Display diagonal | 36.1 cm (14.2") |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Apple |
| On-board graphics card 4K support | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Apple GPU |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card cores | 16 |
| On-board graphics card 6K support | Yes |
| Memory bandwidth (max) | 273 GB/s |
| On-board GPU manufacturer | Apple |
| Number of microphones | 3 |
| Audio formats supported | AAC, ALAC, FLAC, MP3 |
| Number of built-in speakers | 6 |
| Built-in microphone | Yes |
| Intel® Evo™ Platform Verified | No |
| Video encode engine | Yes |
| Video decode engine | Yes |
| AC adapter power | 70 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Width | 312.6 mm |
| Depth | 221.2 mm |
| Height | 15.5 mm |
| Weight | 1.6 kg |
In Stock
Excl. VAT: £1,557.57
Incl. VAT: £1,869.08
Incl. VAT: £1,869.08
SKU: MC6C4B/A
Key Features:
| RAM | 24 GB |
| Storage | 512 GB SSD |
| Processor | Apple M4 |
| Screen size | 13 inches |
| Product type | MacBook |
| Colour name | Midnight |
| Pixel density | 224 ppi |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 2560 x 1664 pixels |
| Neural processor unit (NPU) | Apple Neural Engine (ANE) |
| Neural processor unit (NPU) cores | 16 |
| Mobile network connection | No |
| Mobile network generation | Not supported |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 53.8 Wh |
| Continuous video playback time | 18 h |
| Fast charging | Yes |
| Browsing time (Wi-Fi) | 15 h |
| AC adapter power | 35 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 30 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 70 W |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Maximum shipping altitude | 10500 m |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Doesn't contain | Arsenic, Mercury, PVC/BFR |
| Width | 304.1 mm |
| Depth | 215 mm |
| Height | 11.3 mm |
| Weight | 1.24 kg |
Get Instant Price
SKU: MW2U3B/A
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB SSD |
| Processor | Apple M4 |
| Screen size | 14 inches |
| Colour name | Black |
| Product type | MacBook |
| Display brightness | 1000 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 1000000:1 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 3024 x 1964 pixels |
| Display diagonal | 36.1 cm (14.2") |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Display technology marketing name | Liquid Retina XDR |
| ProMotion technology | Yes |
| Display refresh rates supported | 47.95 Hz, 48.00 Hz, 50.00 Hz, 59.94 Hz, 60.00 Hz |
| Number of external displays supported | 2 |
| Neural processor unit (NPU) | Apple Neural Engine (ANE) |
| Neural processor unit (NPU) cores | 16 |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Apple |
| On-board graphics card 4K support | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Apple GPU |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card cores | 10 |
| On-board graphics card 6K support | Yes |
| Memory bandwidth (max) | 120 GB/s |
| On-board GPU manufacturer | Apple |
| Number of microphones | 3 |
| Audio formats supported | AAC, ALAC, FLAC, MP3 |
| Number of built-in speakers | 6 |
| Built-in microphone | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Repairability index | 6.6 |
| Voice control | Yes |
| AC adapter power | 70 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Maximum shipping altitude | 10500 m |
| Width | 312.6 mm |
| Depth | 221.2 mm |
| Height | 15.5 mm |
| Weight | 1.55 kg |
Get Instant Price
SKU: MX2T3B/A
Key Features:
| RAM | 24 GB |
| Storage | 512 GB SSD |
| Processor | Apple M4 |
| Screen size | 16 inches |
| Colour name | silver |
| Product type | MacBook |
| Panel type | Mini LED |
| Display brightness | 1000 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 1000000:1 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 3456 x 2234 pixels |
| Display diagonal | 41.1 cm (16.2") |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| AC adapter power | 140 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Doesn't contain | Arsenic, BFR, Mercury, PVC |
| Width | 355.7 mm |
| Depth | 248.1 mm |
| Height | 16.8 mm |
| Weight | 2.14 kg |
Get Instant Price
SKU: MX2Y3B/A
Key Features:
| RAM | 48 GB |
| Storage | 512 SSD |
| Processor | Apple M4 |
| Screen size | 16 inches |
| Colour name | Black |
| Product type | MacBook |
| Pixel density | 254 ppi |
| Panel type | Mini LED |
| Display brightness | 1000 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 1000000:1 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 3456 x 2234 pixels |
| Display diagonal | 41.1 cm (16.2") |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Fingerprint reader | Yes |
| Width | 355.7 mm |
| Depth | 248.1 mm |
| Height | 16.8 mm |
| Weight | 2.14 kg |
Get Instant Price