SKU: MD3Y4KN/A
Key Features:
| Brand | Apple |
| Product Type | Tablets |
| Processor | Apple |
| Storage | 128 GB |
| Screen Size | 11 Inches |
| Product Type | Apple iPad |
| Pixel density | 264 ppi |
| Display resolution | 2360 x 1640 pixels |
| LED backlight | Yes |
| Touch technology | Multi-touch |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Display diagonal | 27.9 cm (11") |
| Rounded display corners | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Panel type | IPS |
| Display technology marketing name | Liquid Retina |
| Oleophobic coating | Yes |
| Device type | Mobile tablet |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Form factor | Slate |
| Product colour | Silver |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| AirPlay | Yes |
| Processor manufacturer | Apple |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| International Protection (IP) code | IP42 |
| Width | 179.5 mm |
| Depth | 7 mm |
| Height | 248.6 mm |
| Weight | 477 g |
In Stock
Excl. VAT: £273.54
Incl. VAT: £328.25
Incl. VAT: £328.25