SKU: C1300-48MGP-4X
In Stock
Excl. VAT: £2,060.42
Incl. VAT: £2,472.50
Incl. VAT: £2,472.50
SKU: C1200-48T-4G
In Stock
Excl. VAT: £415.17
Incl. VAT: £498.20
Incl. VAT: £498.20
SKU: C1300-48FP-4G
In Stock
Excl. VAT: £1,557.15
Incl. VAT: £1,868.58
Incl. VAT: £1,868.58
SKU: C1200-48P-4X
In Stock
Excl. VAT: £615.97
Incl. VAT: £739.16
Incl. VAT: £739.16
SKU: C1300-48FP-4X
In Stock
Excl. VAT: £1,664.78
Incl. VAT: £1,997.73
Incl. VAT: £1,997.73
SKU: CBS220-48P-4G-UK
In Stock
Excl. VAT: £598.58
Incl. VAT: £718.30
Incl. VAT: £718.30
SKU: C1300-48P-4G
In Stock
Excl. VAT: £1,248.35
Incl. VAT: £1,498.01
Incl. VAT: £1,498.01
SKU: C1300-48P-4X
In Stock
Excl. VAT: £1,328.78
Incl. VAT: £1,594.53
Incl. VAT: £1,594.53
SKU: C1300-24T-4X
In Stock
Excl. VAT: £608.33
Incl. VAT: £730.00
Incl. VAT: £730.00
SKU: CBS220-24T-4G-UK
In Stock
Excl. VAT: £189.85
Incl. VAT: £227.81
Incl. VAT: £227.81
SKU: MS225-48FP-HW
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 48 |
| Switch layer | L2 |
| Power consumption | 740 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| GMP snooping | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ad, IEEE 802.1p, IEEE 802.1w |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 4095 |
| Broadcast storm control | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4095 |
| Number of VLANs | 4095 |
| MAC address table | 32000 entries |
| Switching capacity | 176 Gbit/s |
| Number of queues | 8 |
| Stackable | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 320555 h |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 320555 h |
| Rack mounting | Yes |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP server, DHCP client |
| Multicast support | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Power consumption (max) | 882 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 47/63 Hz |
| Power consumption (typical) | 54 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Width | 484.6 mm |
| Depth | 340 mm |
| Height | 43.8 mm |
| Weight | 4.37 kg |
In Stock
Excl. VAT: £3,127.74
Incl. VAT: £3,753.29
Incl. VAT: £3,753.29
SKU: MS125-48FP-HW
In Stock
Excl. VAT: £2,625.00
Incl. VAT: £3,150.00
Incl. VAT: £3,150.00