New NOB
New NOB

SALE
SKU: UDR7
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Routers |
| Ethernet LAN interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | White |
| Internal memory | 3000 MB |
| Antenna design | Internal |
| Power source type | AC, PoE |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| Routing protocols | OSPF |
| MAC address table | 2000 entries |
| Ethernet LAN interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1Q |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| VPN server | Identity Endpoint One-Click VPN, Teleport Zero-Configuration VPN, WireGuard, OpenVPN, L2TP |
| Policy-based routing | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Load balancing system | Yes |
| Maximum coverage | 160 m² |
| Maximum Tx power (5 GHz) | 26 dBmW |
| Maximum Tx power (2.4 GHz) | 23 dBmW |
| Processor frequency | 1500 MHz |
| Processor cores | 4 |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 3000 MB |
| Memory card slot(s) | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC |
| Ethernet WAN | Yes |
| DSL WAN | No |
| SIM card slot | No |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN data transfer rate (max) | 5700 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 688 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 4300 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (third band) | 5700 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) |
| USB port | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Memory card slot(s) | Yes |
| Fiber optic connector | SFP+ |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| MU-MIMO technology | Yes |
| MIMO | Yes |
| Security algorithms | PPSK, WPA, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2, WPA3 |
| MAC address table | 2000 entries |
| Firewall | Yes |
| Filtering | Yes |
| Routing protocols | OSPF |
| DHCP server | Yes |
| Product type | Tabletop router |
| LED indicators | Status |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Product colour | White |
| Display type | LCM |
| Built-in display | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| Internal memory | 3000 MB |
| Antenna design | Internal |
| Antenna gain level (max) | 7 dBi |
| Processor frequency | 1500 MHz |
| Processor cores | 4 |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 3000 MB |
| Processor architecture | ARM Cortex-A53 |
| Bluetooth | Yes |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 300 |
| Power supply | 50 W |
| Power source type | AC, PoE |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power consumption | 15 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) voltage | 57 V |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Width | 110 mm |
| Weight | 1.1 kg |
| Height | 184.1 mm |
| Depth | 110 mm |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC |
| Number of products included | 1 pc(s) |
In Stock
Get Instant Price Price range: Get Instant Price through £212.80 Ex VAT
SKU: USW-Flex-2.5G-5
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 5 |
| Switch layer | L2 |
| Switching capacity | 25 Gbit/s |
| Power consumption (max) | 5 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Product colour | White |
| Switching capacity | 25 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 18.6 Mpps |
| Throughput | 12.5 Gbit/s |
| Multicast support | Yes |
| Reset button | Yes |
| Form factor | Desktop |
| Product colour | White |
| LED indicators | Activity, Power, Progress |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Minimum system requirements | UniFi Network Version 8.4.62 and later |
| Power consumption (max) | 5 W |
| Power plug type | Type A |
| Power supply included | Yes |
| Input current | 1:00 AM |
| DC input voltage | 5 V |
| Power source | AC/DC/PoE |
| Power connector | USB |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 6.4 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) voltage | 57 V |
| Networking features | STP / RSTP with priorities and port-level disable, Egress rate limit |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 117.1 mm |
| Depth | 90 mm |
| Height | 21.2 mm |
| Weight | 206 g |
| Form factor | Desktop |
| Product colour | White |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| LED indicators | Activity, Power, Progress |
| Minimum system requirements | UniFi Network Version 8.4.62 and later |
| AC adapter included | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £41.76
Incl. VAT: £50.11
Incl. VAT: £50.11
SKU: MS305-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £149.43
Incl. VAT: £179.31
Incl. VAT: £179.31
SKU: USW-FLEX-MINI-UK
In Stock
Excl. VAT: £26.51
Incl. VAT: £31.81
Incl. VAT: £31.81
SKU: CRS305-1G-4S+OUT-EU
In Stock
Excl. VAT: £154.13
Incl. VAT: £184.96
Incl. VAT: £184.96
SKU: CBS110-5T-D-UK
In Stock
Excl. VAT: £34.27
Incl. VAT: £41.12
Incl. VAT: £41.12
SKU: GS105UK
In Stock
Get Instant Price
SKU: GS105E-200PES
In Stock
Excl. VAT: £24.08
Incl. VAT: £28.90
Incl. VAT: £28.90
SKU: GS305-300UKS
In Stock
Get Instant Price
SKU: GS305EPP-100PES
In Stock
Excl. VAT: £79.35
Incl. VAT: £95.22
Incl. VAT: £95.22
SKU: GS305EP-100PES
In Stock
Excl. VAT: £70.96
Incl. VAT: £85.15
Incl. VAT: £85.15