-13%
-13%
SKU: JL678A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switches |
| Switch Layer | L3 |
| Ports | 24 |
| Product colour | Black |
| Form Factor | 1U |
| Power consumption (max) | 33 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Console port | USB |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3az, IEEE 802.3x |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| 10G support | Yes |
| Throughput | 95.2 Mpps |
| Latency (1 Gbps) | 1.5 µs |
| Latency (10 Gbps) | 1.8 µs |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| MAC address table | 8192 entries |
| Switching capacity | 128 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Authentication | MAC-based authentication |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Authentication type | RADIUS, TACACS+ |
| DHCP features | DHCP client |
| Multicast support | Yes |
| Virtual stacking (units) | 16 |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 4096 MB |
| Flash memory | 16 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Stackable | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| VLAN support | Yes |
| Width | 443 mm |
| Depth | 205 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 2.3 kg |
| Virtual stacking (units) | 16 |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Stackable | Yes |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 4096 MB |
| Flash memory | 16 MB |
In Stock
Excl. VAT: £849.42
Excl Sale. VAT: £737.50
Incl. VAT: £1,019.30
Incl Sale. VAT: £885.00
Excl Sale. VAT: £737.50
Incl. VAT: £1,019.30
Incl Sale. VAT: £885.00
-15%
-15%

SALE
SKU: JL259A
Key Features:
| Brand | HPE Aruba |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 24 |
| Switch layer | L3 |
| Power consumption | 29.3 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| product colour | Grey |
| Routing protocols | IP |
| Auto-sensing | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Routing entries | 10000 |
| Rate limiting | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| IP routing | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | No |
| IGMP snooping | Yes |
| IPv6 FIB entries | 5000 |
| IPv4 FIB entries | 10000 |
| Throughput | 41.7 Mpps |
| Latency (1 Gbps) | 3.8 µs |
| MAC address table | 32768 entries |
| Switching capacity | 56 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| SSH/SSL support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP server |
| Multicast support | Yes |
| Routing protocols | IP |
| IPv6 FIB entries | 5000 |
| IPv4 FIB entries | 10000 |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Stackable | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power consumption (max) | 29.3 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 19.5 W |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Heat dissipation | 100 BTU/h |
| VLAN support | Yes |
| Width | 442.5 mm |
| Depth | 200.2 mm |
| Height | 43.9 mm |
| Weight | 2.41 kg |
| IPv6 FIB entries | 5000 |
| IPv4 FIB entries | 10000 |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
In Stock
Excl. VAT: £538.24
Excl Sale. VAT: £457.50
Incl. VAT: £645.89
Incl Sale. VAT: £549.00
Excl Sale. VAT: £457.50
Incl. VAT: £645.89
Incl Sale. VAT: £549.00
SKU: C1300-24XTS
In Stock
Excl. VAT: £2,747.22
Incl. VAT: £3,296.66
Incl. VAT: £3,296.66
SKU: C9300X-24Y-E
In Stock
Excl. VAT: £23,223.17
Incl. VAT: £27,867.80
Incl. VAT: £27,867.80
SKU: C1300-24XS
In Stock
Excl. VAT: £1,903.02
Incl. VAT: £2,283.62
Incl. VAT: £2,283.62
SKU: C9200L-24T-4X-A
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Switch type | Managed |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Fast Ethernet (copper) ports quantity | 20 |
| Power connector | AC-in jack |
| IPv6 multicast entries | 1500 |
| IPv4 multicast entries | 3000 |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 10GBASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Routing entries | 3000 |
| Number of VLANs | 4096 |
| IP routing | Yes |
| Flow control support | Yes |
| 10G support | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4096 |
| Multicast MAC address table | 1000 entries |
| Number of VLANs | 4096 |
| Jumbo frames | 9198 |
| Packet buffer memory | 6 MB |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 128 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 95.23 Mpps |
| Packet buffer memory | 6 MB |
| Memory type | DRAM |
| Internal memory | 2000 MB |
| Flash memory | 4000 MB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power connector | AC-in jack |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 125 W |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Input current | 1.6 - 0.7 A |
| Management protocols | SNMPv1/v2c/v3 |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Width | 445 mm |
| Depth | 288 mm |
| Height | 44 mm |
| Package type | Box |
In Stock
Excl. VAT: £2,883.30
Incl. VAT: £3,459.96
Incl. VAT: £3,459.96
SKU: C9200L-24T-4X-E
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Switch type | Managed |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Fast Ethernet (copper) ports quantity | 20 |
| Power connector | AC-in jack |
| IPv6 multicast entries | 1500 |
| IPv4 multicast entries | 3000 |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 10GBASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Routing entries | 3000 |
| Number of VLANs | 4096 |
| IP routing | Yes |
| Flow control support | Yes |
| 10G support | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4096 |
| Multicast MAC address table | 1000 entries |
| Number of VLANs | 4096 |
| Jumbo frames | 9198 |
| Packet buffer memory | 6 MB |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 128 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 95.23 Mpps |
| Packet buffer memory | 6 MB |
| Memory type | DRAM |
| Internal memory | 2000 MB |
| Flash memory | 4000 MB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power connector | AC-in jack |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Multicast support | Yes |
| IPv6 multicast entries | 1500 |
| IPv4 multicast entries | 3000 |
| Management protocols | SNMPv1/v2c/v3 |
| Routing protocols | CDP, EIGRP, OSPF, RIP, VRRP |
| Electromagnetic compatibility | 47 CFR Part 15, CISPR 22 Class A, CISPR 32 Class A, CNS 13438, EN 300 386, EN 55022 Class A, EN 55032 Class A, EN61000-3-2, EN61000-3-3, ICES-003 Class A, KN 32, TCVN 7189 Class A, V-3 Class A, CISPR 24, EN 300 386, EN 55024, KN 35, TCVN 7317 |
| Certification | RoHS, IEC 60950-1, UL 60950-1, CAN/CSA C22.2 No. 60950-1, EN 60950-1, AS/NZS 60950.1 |
| Packet buffer memory | 6 MB |
| Memory type | DRAM |
| Internal memory | 2000 MB |
| Flash memory | 4000 MB |
| Product colour | Grey |
| Electromagnetic compatibility | 47 CFR Part 15, CISPR 22 Class A, CISPR 32 Class A, CNS 13438, EN 300 386, EN 55022 Class A, EN 55032 Class A, EN61000-3-2, EN61000-3-3, ICES-003 Class A, KN 32, TCVN 7189 Class A, V-3 Class A, CISPR 24, EN 300 386, EN 55024, KN 35, TCVN 7317 |
| Certification | RoHS, IEC 60950-1, UL 60950-1, CAN/CSA C22.2 No. 60950-1, EN 60950-1, AS/NZS 60950.1 |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Width | 445 mm |
| Depth | 288 mm |
| Height | 44 mm |
In Stock
Excl. VAT: £2,195.66
Incl. VAT: £2,634.79
Incl. VAT: £2,634.79
SKU: C9300-24S-A
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Switch type | Managed |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
In Stock
Excl. VAT: £20,040.93
Incl. VAT: £24,049.12
Incl. VAT: £24,049.12
SKU: C9300-24S-E
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Switch type | Managed |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Link aggregation | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £20,040.93
Incl. VAT: £24,049.12
Incl. VAT: £24,049.12
SKU: C9300X-24Y-A
In Stock
Excl. VAT: £22,742.79
Incl. VAT: £27,291.35
Incl. VAT: £27,291.35
SKU: JL807A#ABB
In Stock
Excl. VAT: £531.91
Incl. VAT: £638.29
Incl. VAT: £638.29
SKU: JL810A
In Stock
Excl. VAT: £82.80
Incl. VAT: £99.36
Incl. VAT: £99.36