SKU: USW-WAN
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch |
| Ports | 2 |
| Switch layer | L2 |
| Power consumption | 13 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Management protocols | VigorACS, VigorConnect, Vigor |
| Routing protocols | CDP, EIGRP, OSPF, RIP, VRRP |
| Switching capacity | 20 Gbit/s |
| Forwarding rate | 15 Mpps |
| Throughput | 10 Gbit/s |
| Reset button | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | Network, System |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | Yes |
| Power consumption (max) | 13 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power source | AC/DC |
| Power connector | AC/DC |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 120 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 2.2 kg |
| Rack mount kit | Yes |
| Cables included | Power |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), National Defense Authorization Act (NDAA) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), National Defense Authorization Act (NDAA) |
| LED indicators | Network, System |
| Rack mount kit | Yes |
| Cables included | Power |
In Stock
Excl. VAT: £182.75
Incl. VAT: £219.30
Incl. VAT: £219.30
SKU: AFI-INS-R
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Routers |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | White |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| DSL WAN | No |
| SIM card slot | No |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| 3G | No |
| 4G | No |
| Memory card slot(s) | No |
| Certification | FCC, CE, IC |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
| Ethernet WAN | Yes |
| DSL WAN | No |
| SIM card slot | No |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN data transfer rate (max) | 867 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 300 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 867 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| USB port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Memory card slot(s) | No |
| Reset button | Yes |
| Security algorithms | WPA2-PSK, WPA2-TKIP |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | White |
| Antenna design | Internal |
| Antennas quantity | 1 |
| Transmit power | 22 dBmW |
| Certification | FCC, CE, IC |
| Power source type | AC |
| Power consumption (typical) | 9 W |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Width | 995 mm |
| Weight | 215 g |
| Height | 330.5 mm |
| Depth | 978 mm |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
In Stock
Excl. VAT: £85.50
Incl. VAT: £102.60
Incl. VAT: £102.60
SKU: UX
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Routers |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | White |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet WAN | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| DSL WAN | No |
| SIM card slot | No |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| Guest access | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum Tx power (5 GHz) | 25 dBmW |
| Maximum Tx power (2.4 GHz) | 22 dBmW |
| Plug and Play | Yes |
| USB charging port | Yes |
| Power source type | AC, DC |
| Power consumption (typical) | 10 W |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 0.125 |
| Ethernet WAN | Yes |
| DSL WAN | No |
| SIM card slot | No |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| USB port | Yes |
| USB charging port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Reset button | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| MU-MIMO technology | Yes |
| MIMO | Yes |
| Number of data streams | 2x2 |
| Security algorithms | IPSec, WPA, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2, WPA3 |
| Guest access | Yes |
| Product type | Tabletop router |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
| Antenna design | Internal |
| Antennas quantity | 3 |
| Antenna gain level (max) | 5.15 dBi |
| Antenna type | 2x2 |
| Plug and Play | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 60 |
| Width | 98 mm |
| Weight | 302 g |
| Height | 30 mm |
| Depth | 98 mm |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
Get Instant Price