SKU: USW-LITE-16-POE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L2 |
| Ports | 16 |
| Power consumption (max) | 45 W |
| Product colour | white |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power connector | AC-in jack |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| 10G support | No |
| Switching capacity | 16 Gbit/s |
| Wall mountable | Yes |
| Product colour | White |
| LED indicators | Network, PoE, System |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Power consumption (max) | 15 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Number of power supply units | 1 |
| Power connector | AC-in jack |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 8 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 191.7 mm |
| Depth | 185 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Product colour | White |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Certification | CE, FCC, IC |
In Stock
Excl. VAT: £155.34
Incl. VAT: £186.41
Incl. VAT: £186.41
SKU: USW-Pro-Max-16-PoE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 16 |
| Switch layer | L3 |
| Power consumption | 180 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Switch type | Managed |
| Multicast support | Yes |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 12 |
| Power connector | DC-in jack |
| 2.5G Ethernet (copper) ports quantity | 4 |
| Networking standards | IEEE 802.1x |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | Yes |
| Virtual LAN features | Voice VLAN |
| IGMP snooping | Yes |
| Switching capacity | 84 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 62.496 Mpps |
| Throughput | 42 Gbit/s |
| Loop protection | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| DHCP features | DHCP snooping, DHCPv6 relay |
| Multicast support | Yes |
| Reset button | Yes |
| Display type | LCM |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | System |
| Housing material | Steel |
| Rack mounting | Yes |
| Power consumption (max) | 30 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| DC input voltage | 44 - 57 V |
| Power source | AC/DC |
| Power connector | DC-in jack |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 15 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 12 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 180 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet 4PPoE (PoE++) ports quantity | 4 |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| VLAN support | Yes |
| Virtual LAN features | Voice VLAN |
| Width | 325.1 mm |
| Depth | 160 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 2.1 kg |
| Manual | Yes |
| Cables included | Power |
| Mounting brackets included | Yes |
| Mounting brackets included | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | Power |
| Product colour | Grey |
| Housing material | Steel |
| Rack mounting | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| LED indicators | System |
In Stock
Excl. VAT: £295.50
Incl. VAT: £354.60
Incl. VAT: £354.60
SKU: USW-Pro-Max-16
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 16 |
| Switch layer | L3 |
| Switching capacity | 84 Gbit/s |
| Form factor | 1U |
| Power Consumption | 25W |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Product colour | Grey |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 16 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 2.5G Ethernet (100/1000/2500) |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 12 |
| Power connector | AC/DC |
| 2.5G Ethernet (copper) ports quantity | 4 |
| Networking standards | IEEE 802.1x |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 1000 |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | Yes |
| Virtual LAN features | Voice VLAN |
| IPv4 routes | 512 |
| IGMP snooping | Yes |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 84 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Forwarding rate | 62 Mpps |
| Throughput | 42 Gbit/s |
| Number of VLANs | 1000 |
| Loop protection | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Authentication type | IEEE 802.1x |
| DHCP features | DHCP guarding, DHCP relay, DHCP server, DHCP snooping |
| Reset button | Yes |
| Display type | LCM |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| LED indicators | Link, Network, Speed, Status |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | Yes |
| Fanless | Yes |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Stackable | Yes |
|
LCM Display
|
1.3" touchscreen |
| Power supply included | Yes |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Input voltage | 4.8 - 5.2 V |
| Input current | 5:00 AM |
| Power connector | AC/DC |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Heat dissipation | 85.3 BTU/h |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 1000 |
| Virtual LAN features | Voice VLAN |
| Width | 325.1 mm |
| Depth | 160 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 1.95 kg |
| Rack mount kit | Yes |
| Cables included | Power |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), National Defense Authorization Act (NDAA) |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), National Defense Authorization Act (NDAA) |
| LED indicators | Link, Network, Speed, Status |
| Input voltage | 4.8 - 5.2 V |
In Stock
Excl. VAT: £203.21
Incl. VAT: £243.85
Incl. VAT: £243.85
SKU: USW-16-PoE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 16 |
| Switch layer | L2 |
| Power consumption | 42 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Management protocols | VigorACS, VigorConnect, Vigor |
| Routing protocols | CDP, EIGRP, OSPF, RIP, VRRP |
| Auto-sensing | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Throughput | 18000 Mpps |
| Switching capacity | 36 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Forwarding rate | 26.78 Mpps |
| Authentication type | IEEE 802.1x, RADIUS |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Silver |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Speed, System |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Speed, System |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| DC input voltage | 44 - 57 V |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 32 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 8 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 48 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 200 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 2.8 kg |
In Stock
Excl. VAT: £227.50
Incl. VAT: £273.00
Incl. VAT: £273.00
SKU: TL-SG1016PE
In Stock
Excl. VAT: £103.45
Incl. VAT: £124.14
Incl. VAT: £124.14
SKU: CBS110-16PP-UK
In Stock
Excl. VAT: £178.34
Incl. VAT: £214.01
Incl. VAT: £214.01
SKU: C1300-16XTS
In Stock
Excl. VAT: £2,118.69
Incl. VAT: £2,542.43
Incl. VAT: £2,542.43
SKU: TL-SG116P
In Stock
Excl. VAT: £135.32
Incl. VAT: £162.39
Incl. VAT: £162.39
SKU: GS316EPP-100UKS
In Stock
Excl. VAT: £213.33
Incl. VAT: £256.00
Incl. VAT: £256.00
SKU: GS316EP-100UKS
In Stock
Excl. VAT: £130.30
Incl. VAT: £156.36
Incl. VAT: £156.36
SKU: XS516TM-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £1,440.60
Incl. VAT: £1,728.72
Incl. VAT: £1,728.72
SKU: CRS518-16XS-2XQ-RM
Key Features:
| Brand | MikroTik |
| Product Type | Network switch |
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| Switch type | Managed |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 1 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Fast Ethernet (10/100) |
| Console port | RJ-45 |
| QSFP28 ports quantity | 2 |
| SFP28 ports quantity | 16 |
| Switching capacity | 1200 Gbit/s |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Power consumption (max) | 95 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 47/63 Hz |
| Power consumption (typical) | 45 W |
| Power source | AC |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
In Stock
Excl. VAT: £1,132.95
Incl. VAT: £1,359.54
Incl. VAT: £1,359.54
