SKU: USW-16-PoE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 16 |
| Switch layer | L2 |
| Power consumption | 42 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Management protocols | VigorACS, VigorConnect, Vigor |
| Routing protocols | CDP, EIGRP, OSPF, RIP, VRRP |
| Auto-sensing | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Throughput | 18000 Mpps |
| Switching capacity | 36 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Forwarding rate | 26.78 Mpps |
| Authentication type | IEEE 802.1x, RADIUS |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Silver |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Speed, System |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Speed, System |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| DC input voltage | 44 - 57 V |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 32 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 8 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 48 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 200 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 2.8 kg |
In Stock
Excl. VAT: £227.50
Incl. VAT: £273.00
Incl. VAT: £273.00
SKU: USW-Pro-Max-16-PoE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 16 |
| Switch layer | L3 |
| Power consumption | 180 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Switch type | Managed |
| Multicast support | Yes |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 12 |
| Power connector | DC-in jack |
| 2.5G Ethernet (copper) ports quantity | 4 |
| Networking standards | IEEE 802.1x |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | Yes |
| Virtual LAN features | Voice VLAN |
| IGMP snooping | Yes |
| Switching capacity | 84 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 62.496 Mpps |
| Throughput | 42 Gbit/s |
| Loop protection | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| DHCP features | DHCP snooping, DHCPv6 relay |
| Multicast support | Yes |
| Reset button | Yes |
| Display type | LCM |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | System |
| Housing material | Steel |
| Rack mounting | Yes |
| Power consumption (max) | 30 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| DC input voltage | 44 - 57 V |
| Power source | AC/DC |
| Power connector | DC-in jack |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 15 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 12 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 180 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet 4PPoE (PoE++) ports quantity | 4 |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| VLAN support | Yes |
| Virtual LAN features | Voice VLAN |
| Width | 325.1 mm |
| Depth | 160 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 2.1 kg |
| Manual | Yes |
| Cables included | Power |
| Mounting brackets included | Yes |
| Mounting brackets included | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | Power |
| Product colour | Grey |
| Housing material | Steel |
| Rack mounting | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| LED indicators | System |
In Stock
Excl. VAT: £295.50
Incl. VAT: £354.60
Incl. VAT: £354.60
SKU: CBS110-16PP-UK
In Stock
Excl. VAT: £178.34
Incl. VAT: £214.01
Incl. VAT: £214.01
SKU: R8R48A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L2 |
| Product colour | White |
| Form Factor | 1U |
| Power consumption | 147 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 16 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Auto-sensing | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| 10G support | No |
| Jumbo frames | 9216 |
| Throughput | 23.8 Mpps |
| Latency (10-100 Mbps) | 2.7 µs |
| Latency (1 Gbps) | 1.8 µs |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| MAC address table | 8192 entries |
| Switching capacity | 32 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Number of power supply units | 1 |
| Power source | AC |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 124 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Width | 260 mm |
| Depth | 275 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 2.09 kg |
| Packet buffer memory | 2 MB |
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: GS116LP-100EUS
Key Features:
| Brand | Netgear |
| Product colour | Black |
| Mean time between failures (MTBF) | 2088514 h |
| Rack mounting | Yes |
| Switch type | Unmanaged |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 16 |
| Networking standards | IEEE 802.1p, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3x |
| Flow control support | Yes |
| 10G support | No |
| MAC address table | 4000 entries |
| Switching capacity | 32 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Certification | CE, FCC, ICES-003, VCCI, RCM, BSMI, KC, CB, CE LVD, BSMI, EAC, RCM, KC, EN 60950-1 |
| LED indicators | Yes |
| Power consumption (typical) | 90 W |
| Input current | 1.66 A |
| DC input voltage | 54 V |
| Power source | DC/PoE |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 16 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 76 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Heat dissipation | 270.18 BTU/h |
| Width | 286 mm |
| Depth | 102 mm |
| Height | 27 mm |
| Weight | 880 g |
In Stock
Excl. VAT: £131.49
Incl. VAT: £157.79
Incl. VAT: £157.79
SKU: GS116PP-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £153.79
Incl. VAT: £184.55
Incl. VAT: £184.55
SKU: GS316EP-100UKS
In Stock
Excl. VAT: £130.30
Incl. VAT: £156.36
Incl. VAT: £156.36
SKU: GS316EPP-100UKS
In Stock
Excl. VAT: £213.33
Incl. VAT: £256.00
Incl. VAT: £256.00
SKU: GS316EPP-100PES
In Stock
Excl. VAT: £226.45
Incl. VAT: £271.74
Incl. VAT: £271.74
SKU: GS316P-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £148.75
Incl. VAT: £178.50
Incl. VAT: £178.50
SKU: GS510TPP-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £264.45
Incl. VAT: £317.34
Incl. VAT: £317.34
SKU: GS516PP-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £255.42
Incl. VAT: £306.50
Incl. VAT: £306.50
