-25%
-25%
SKU: R8N89A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Black |
| Form Factor | 1U |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 12 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Console port | USB |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3x |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| 10G support | No |
| IGMP snooping | Yes |
| IPv6 FIB entries | 128 |
| IPv4 FIB entries | 256 |
| Throughput | 23.8 Mpps |
| Latency (1 Gbps) | 2.3 µs |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| MAC address table | 8192 entries |
| Switching capacity | 32 Gbit/s |
| Static route | Yes |
| Authentication | MAC-based authentication |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP client |
| Multicast support | Yes |
| IPv6 FIB entries | 128 |
| IPv4 FIB entries | 256 |
| IPv4 & IPv6 features | IPv4/IPv6 access-control list (ACL) |
| Form factor | 1U |
| Stackable | No |
| Rack mounting | Yes |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 8000 MB |
| Flash memory | 16384 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Stackable | No |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 139 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| VLAN support | Yes |
| Width | 254 mm |
| Depth | 255 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 2.8 kg |
| IPv6 FIB entries | 128 |
| IPv4 FIB entries | 256 |
| IPv4 & IPv6 features | IPv4/IPv6 access-control list (ACL) |
| Stackable | No |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 8000 MB |
| Flash memory | 16384 MB |
In Stock
Excl. VAT: £450.43
Excl Sale. VAT: £338.50
Incl. VAT: £540.51
Incl Sale. VAT: £406.20
Excl Sale. VAT: £338.50
Incl. VAT: £540.51
Incl Sale. VAT: £406.20
-7%
-7%
SKU: JL679A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L3 |
| Ports | 12 |
| Product colour | Black |
| Switch type | Managed |
|
Form factor |
1U |
| Power consumption | 21.9 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3x |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| 10G support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Throughput | 45.1 Mpps |
| Latency (1 Gbps) | 2.3 µs |
| Latency (10 Gbps) | 2.6 µs |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| MAC address table | 8192 entries |
| Switching capacity | 68 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Authentication | MAC-based authentication |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Authentication type | RADIUS, TACACS+ |
| DHCP features | DHCP client |
| Multicast support | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 4096 MB |
| Flash memory | 16 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Stackable | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 139 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| VLAN support | Yes |
| Width | 254 mm |
| Depth | 255 mm |
| Height | 44 mm |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Stackable | Yes |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 4096 MB |
| Flash memory | 16 MB |
In Stock
Excl. VAT: £788.81
Excl Sale. VAT: £737.50
Incl. VAT: £946.57
Incl Sale. VAT: £885.00
Excl Sale. VAT: £737.50
Incl. VAT: £946.57
Incl Sale. VAT: £885.00
SKU: C1300-12XS
In Stock
Excl. VAT: £1,144.82
Incl. VAT: £1,373.78
Incl. VAT: £1,373.78
SKU: C1300-12XT-2X
In Stock
Excl. VAT: £1,054.94
Incl. VAT: £1,265.92
Incl. VAT: £1,265.92
SKU: C9300X-12Y-A
In Stock
Excl. VAT: £15,465.03
Incl. VAT: £18,558.04
Incl. VAT: £18,558.04
SKU: CRS112-8P-4S-IN
In Stock
Excl. VAT: £160.31
Incl. VAT: £192.38
Incl. VAT: £192.38
SKU: C9200CX-8P-2X2G-E
In Stock
Excl. VAT: £1,456.14
Incl. VAT: £1,747.37
Incl. VAT: £1,747.37
SKU: JL805A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switches |
| Switch Layer | L2 |
| Ports | 12 |
| Product colour | white |
| Power consumption (max) | 160 W |
| Form Factor | 1U |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 10G Ethernet (100/1000/10000) |
| Auto-sensing | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Jumbo frames | 9216 |
| Throughput | 238 Mpps |
| Latency (10-100 Mbps) | 7.4 µs |
| Latency (1 Gbps) | 4.2 µs |
| Latency (10 Gbps) | 1.1 µs |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 320 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Authentication | Port-based authentication |
| SSH/SSL support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Authentication type | RADIUS |
| DHCP features | DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| IPv6 FIB entries | 512 |
| IPv4 FIB entries | 512 |
| IPv4 & IPv6 features | IPv4/IPv6 access-control list (ACL) |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Physical stacking (units) | 4 |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Stackable | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| VLAN support | Yes |
| Width | 350.5 mm |
| Depth | 442.5 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 4.3 kg |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 512 MB |
In Stock
Excl. VAT: £542.87
Incl. VAT: £651.44
Incl. VAT: £651.44
SKU: XS724EM-100EUS
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: XS512EM-100EUS
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: GSM4212UX-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £1,219.37
Incl. VAT: £1,463.24
Incl. VAT: £1,463.24
SKU: JL693A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L3 |
| Ports | 12 |
| Product colour | Black |
| Switch type | Managed |
|
Form factor |
1U |
| Power consumption | 170 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Auto-sensing | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Routing entries | 10000 |
| Rate limiting | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| IP routing | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| IPv6 FIB entries | 5000 |
| IPv4 FIB entries | 10000 |
| Throughput | 41.7 Mpps |
| Latency (1 Gbps) | 3.8 µs |
| Latency (10 Gbps) | 2.9 µs |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| MAC address table | 32768 entries |
| SSH/SSL support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP server |
| Multicast support | Yes |
| Routing protocols | IP |
| IPv6 FIB entries | 5000 |
| IPv4 FIB entries | 10000 |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Stackable | Yes |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 90 - 264 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 139 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Heat dissipation | 68.2 BTU/h |
| VLAN support | Yes |
| Width | 43.9 mm |
| Depth | 254 mm |
| Height | 43.9 mm |
| Weight | 2.2 kg |
| IPv6 FIB entries | 5000 |
| IPv4 FIB entries | 10000 |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Stackable | Yes |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Get Instant Price