SKU: C1300-12XS
In Stock
Excl. VAT: £1,144.82
Incl. VAT: £1,373.78
Incl. VAT: £1,373.78
SKU: C9300X-12Y-A
In Stock
Excl. VAT: £15,465.03
Incl. VAT: £18,558.04
Incl. VAT: £18,558.04
SKU: JL805A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switches |
| Switch Layer | L2 |
| Ports | 12 |
| Product colour | white |
| Power consumption (max) | 160 W |
| Form Factor | 1U |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 10G Ethernet (100/1000/10000) |
| Auto-sensing | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Jumbo frames | 9216 |
| Throughput | 238 Mpps |
| Latency (10-100 Mbps) | 7.4 µs |
| Latency (1 Gbps) | 4.2 µs |
| Latency (10 Gbps) | 1.1 µs |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 320 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Authentication | Port-based authentication |
| SSH/SSL support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Authentication type | RADIUS |
| DHCP features | DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| IPv6 FIB entries | 512 |
| IPv4 FIB entries | 512 |
| IPv4 & IPv6 features | IPv4/IPv6 access-control list (ACL) |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Physical stacking (units) | 4 |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Stackable | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| VLAN support | Yes |
| Width | 350.5 mm |
| Depth | 442.5 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 4.3 kg |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 512 MB |
In Stock
Excl. VAT: £542.87
Incl. VAT: £651.44
Incl. VAT: £651.44
SKU: XS512EM-100EUS
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: XS724EM-100EUS
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: C9300X-12Y-E
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Product type | Network Switches |
| Stackable | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| 10G support | Yes |
| Jumbo frames | 9198 |
| MAC address table | 32000 entries |
| Jumbo frames support | Yes |
| Stackable | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 230 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 715 W |
| Width | 445 mm |
| Depth | 409 mm |
| Height | 43.9 mm |
Get Instant Price
SKU: C1-WS3850-12XS-S
Get Instant Price
SKU: WS-C3850-12XS-E
Get Instant Price
SKU: WS-C3850-12XS-S
Get Instant Price
SKU: WS-C3850-12S-E
Get Instant Price
SKU: WS-C3850-12S-S
Get Instant Price
SKU: MS450-12-HW
Get Instant Price