SKU: CBS220-8T-E-2G-UK
In Stock
Excl. VAT: £106.84
Incl. VAT: £128.20
Incl. VAT: £128.20
SKU: C1300-8T-E-2G
In Stock
Excl. VAT: £267.35
Incl. VAT: £320.82
Incl. VAT: £320.82
SKU: C1200-8T-E-2G
In Stock
Excl. VAT: £177.48
Incl. VAT: £212.98
Incl. VAT: £212.98
SKU: CSS610-8G-2S+IN
In Stock
Excl. VAT: £97.14
Incl. VAT: £116.57
Incl. VAT: £116.57
SKU: CRS510-8XS-2XQ-IN
In Stock
Excl. VAT: £712.09
Incl. VAT: £854.50
Incl. VAT: £854.50
SKU: CRS310-8G+2S+IN
In Stock
Excl. VAT: £167.70
Incl. VAT: £201.24
Incl. VAT: £201.24
SKU: C1000-8T-2G-L
Get Instant Price
SKU: C1000-8T-E-2G-L
Get Instant Price
SKU: WS-C2960L-8TS-LL
Get Instant Price
SKU: UISP-S-PRO-EU
Get Instant Price
SKU: USW-Industrial
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 10 |
| Switch layer | L2 |
| Switching capacity | 20 Gbit/s |
| Power consumption (max) | 430 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Product colour | Black |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 10 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Console port | RJ-45 |
| Power connector | AC-in jack |
| Networking standards | IEEE 802.3bt |
| 10G support | No |
| Switching capacity | 20 Gbit/s |
| Forwarding rate | 14.88 Mpps |
| Certification | ETSI300-019-1.4, FCC, IC |
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminium |
| Certification | ETSI300-019-1.4, FCC, IC |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 60 W |
| Form Factor | Compact desktop, wall |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 8 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Width | 254 mm |
| Depth | 235 mm |
| Height | 60 mm |
| Weight | 3.85 kg |
Get Instant Price