SKU: BX1600MI
Key Features:
| Brand | APC |
| Product type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 900 W |
| Rated Power in VA | 1600 VA |
| Audible alarm modes | Low battery alarm |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Response time | 6 ms |
| LED indicators | Yes |
| Noise level | 40 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Audible alarm modes | Low battery alarm |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Output voltage regulation | 0.1 |
| Output frequency regulation | 0.5 Hz |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Input power factor | 0.56 |
| Response time | 6 ms |
| Output power | 900 W |
| Input operation voltage (min) | 140 V |
| Input operation voltage (max) | 300 V |
| Output operation voltage (min) | 230 V |
| Output operation voltage (max) | 230 V |
| Surge energy rating | 273 J |
| Noise level | 40 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 1.6 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Battery life (max) | 2 year(s) |
| Battery voltage | 24 V |
| Battery capacity | 7 Ah |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 8 h |
| Typical backup time at half load | 6.5 min |
| Typical backup time at full load | 1 min |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Form factor | Compact |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | CB Meet EN62040-1 / CE / IEC-62040-1 / IEC-62040-2 |
| Cable length | 1.2 m |
| Built-in fan | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Package width | 390 mm |
| Package depth | 140 mm |
| Package height | 190 mm |
| Weight | 10.3 kg |
| Width | 140 mm |
| Package weight | 11.3 kg |
| Height | 190 mm |
| Depth | 390 mm |
In Stock
Excl. VAT: £151.51
Incl. VAT: £181.81
Incl. VAT: £181.81
SKU: SMC1500I-2UC
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 900 W |
| Rated Power in VA | 1500 VA |
| Audible alarm modes | Alarm when on battery, Low battery alarm, Overload alarm |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Auto-restart | Yes |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Noise level | 46 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Temperature voltage compensation | Yes |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Web-based management | Yes |
| Auto-restart | Yes |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| USB port | Yes |
| Serial interface | Yes |
| Serial interface type | RJ-45 |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C14 coupler |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Rack capacity | 2U |
| Form factor | Rackmount |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Sustainability certificates | Green Premium |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 1363.77 |
| Web-based management | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | USB cable |
| Rack mount kit | Yes |
| Resource CD | Yes |
| Software CD | Yes |
| Package width | 594 mm |
| Package depth | 603 mm |
| Package height | 251 mm |
| Weight | 28.6 kg |
| Width | 432 mm |
| Package weight | 31.9 kg |
| Height | 86 mm |
| Depth | 477 mm |
| Cables included | USB cable |
| Resource CD | Yes |
| Rack mount kit | Yes |
| Software CD | Yes |
| Package width | 594 mm |
| Package depth | 603 mm |
| Package height | 251 mm |
| Package weight | 31.9 kg |
| Products per pallet | 16 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 1363.77 |
In Stock
Excl. VAT: £730.29
Incl. VAT: £876.34
Incl. VAT: £876.34
SKU: SMC1500IC
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 900 W |
| Rated Power in VA | 1500 VA |
| Cable length | 1.83 m |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Auto-restart | Yes |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Noise level | 45 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Temperature voltage compensation | Yes |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Web-based management | Yes |
| Audible alarm modes | Alarm when on battery, Low battery alarm, Overload alarm |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Auto-restart | Yes |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| USB port | Yes |
| Serial interface | Yes |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C14 coupler |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Battery life (max) | 5 year(s) |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 3 h |
| Hot-swap battery | Yes |
| Cold start | Yes |
| Automatic battery test | Yes |
| Form factor | Mini Tower |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | C-tick, CE, CSA, GOST, UL 1778, VDE |
| Display type | LCD |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Sustainability certificates | Green Premium |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 1090.81 |
| Web-based management | Yes |
| Cables included | USB cable |
| Resource CD | Yes |
| Software CD | Yes |
| Package width | 328 mm |
| Package depth | 595 mm |
| Package height | 376 mm |
| Weight | 24.1 kg |
| Width | 171 mm |
| Height | 219 mm |
| Depth | 439 mm |
| Package volume | 27230 cm³ |
| Cables included | USB cable |
| Resource CD | Yes |
| Software CD | Yes |
| Package volume | 27230 cm³ |
| Package width | 328 mm |
| Package depth | 595 mm |
| Package height | 376 mm |
| Products per pallet | 18 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 1090.81 |
In Stock
Excl. VAT: £556.61
Incl. VAT: £667.93
Incl. VAT: £667.93