SKU: SMTL1000RMI2UC
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 800 W |
| Rated Power in VA | 1000 VA |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Pure sine |
| Surge protection | Yes |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Pure sine |
| Input operation voltage (min) | 151 V |
| Input operation voltage (max) | 302 V |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Surge energy rating | 680 J |
| Surge protection | Yes |
| Output power capacity | 1 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| Battery technology | Lithium Iron Phosphate (LiFePO4) |
| Rack capacity | 2U |
| Form factor | Rackmount |
| Product colour | Grey |
| Display type | LCD |
| Rack mount kit | Yes |
| Width | 438 mm |
| Height | 86 mm |
| Depth | 318 mm |
In Stock
Excl. VAT: £1,139.80
Incl. VAT: £1,367.76
Incl. VAT: £1,367.76
SKU: SMX1000I
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 800 W |
| Rated Power in VA | 1000 VA |
| Cable length | 1.83 m |
| USB port | Yes |
| SmartSlot | Yes |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C14 coupler |
| Number of output IEC jumpers | 2 |
| Audible alarm modes | Low battery alarm, Overload alarm |
| Battery capacity | 299 VAh |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 3 h |
| Typical backup time at half load | 24.2 min |
| Typical backup time at full load | 8.1 min |
| Hot-swap battery | No |
| Cold start | Yes |
| Automatic battery test | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Sustainability certificates | Green Premium |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 1153.31 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | RS-232, USB cable |
| Rack mount kit | Yes |
| Package width | 589 mm |
| Package depth | 620 mm |
| Package height | 246 mm |
| Weight | 22.9 kg |
| Width | 432 mm |
| Package weight | 27.3 kg |
| Height | 89 mm |
| Depth | 490 mm |
In Stock
Excl. VAT: £729.35
Incl. VAT: £875.23
Incl. VAT: £875.23