SKU: SMT1000IC
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 700 W |
| Rated Power in VA | 1000 VA |
| Audible alarm modes | Alarm when on battery, Low battery alarm, Overload alarm |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Auto-restart | Yes |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Response time | 10 ms |
| LED indicators | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Noise level | 41 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Temperature voltage compensation | Yes |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Temperature voltage compensation | Yes |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 3 h |
| Hot-swap battery | Yes |
| Cold start | Yes |
| Automatic battery test | Yes |
| Replacement battery cartridge | RBC6 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Sustainability certificates | Green Premium |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 984.74 |
| Sustainability certificates | Green Premium |
| Package width | 328 mm |
| Package depth | 595 mm |
| Package height | 376 mm |
| Weight | 18.9 kg |
| Width | 171 mm |
| Package weight | 22.8 kg |
| Height | 219 mm |
| Depth | 439 mm |
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: SMT1000RMI2UC
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 700 W |
| Rated Power in VA | 1000 VA |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Auto-restart | Yes |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Response time | 10 ms |
| LED indicators | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Noise level | 45 dB |
| Temperature voltage compensation | Yes |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Web-based management | Yes |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Auto-restart | Yes |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Response time | 10 ms |
| USB port | Yes |
| Serial interface | Yes |
| Serial interface type | RJ-45 |
| SmartSlot | Yes |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB port type | USB Type-A |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | EAC, EN/IEC 62040-1, EN/IEC 62040-2, RCM, UL 1778, VDE, REACH |
| Display type | LCD |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Sustainability certificates | Green Premium |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 1165.17 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | RS-232, USB cable |
| Rack mount kit | Yes |
| Resource CD | Yes |
| Software CD | Yes |
| Package width | 594 mm |
| Package depth | 603 mm |
| Package height | 251 mm |
| Weight | 22.5 kg |
| Width | 432 mm |
| Package weight | 31.4 kg |
| Height | 86 mm |
| Depth | 477 mm |
In Stock
Excl. VAT: £657.84
Incl. VAT: £789.40
Incl. VAT: £789.40