SKU: BX1200MI
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 650 W |
| Rated Power in VA | 1200 VA |
| Cable length | 1.2 m |
| USB port | Yes |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C14 coupler |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB port type | USB Type-B |
| Audible alarm modes | Low battery alarm |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Response time | 6 ms |
| LED indicators | Yes |
| Noise level | 40 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Audible alarm modes | Low battery alarm |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Output voltage regulation | 0.1 |
| Output frequency regulation | 0.5 Hz |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Input power factor | 0.54 |
| Response time | 6 ms |
| Battery life (max) | 2 year(s) |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Form factor | Compact |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Cables included | Input power cable |
| Manual | Yes |
| Package width | 235 mm |
| Package depth | 495 mm |
| Package height | 297 mm |
| Weight | 7.6 kg |
| Width | 140 mm |
| Package weight | 8.6 kg |
| Height | 190 mm |
| Depth | 390 mm |
In Stock
Excl. VAT: £114.81
Incl. VAT: £137.77
Incl. VAT: £137.77