SKU: BE850G2
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 520 W |
| Rated Power in VA | 850 VA |
| Cable length | 1.83 m |
| USB port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB port type | USB Type-C |
| Audible alarm modes | Alarm when on battery, Overload alarm |
| UPS topology | Standby (Offline) |
| Waveform | Sine |
| LED indicators | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Waveform | Sine |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 0.85 kVA |
| Input frequency | 47/63 Hz |
| Form factor | Compact |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, EAC |
| Cable length | 1.83 m |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Non-operating altitude | 0 - 4500 m |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, EAC |
| Compliance certificates | RoHS |
| Package width | 186 mm |
| Package depth | 441 mm |
| Package height | 190 mm |
| Weight | 4.5 kg |
| Width | 130 mm |
| Package weight | 5 kg |
| Height | 120 mm |
| Depth | 365 mm |
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: BX950MI
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 520 W |
| Rated Power in VA | 950 VA |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C14 coupler |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB port type | USB Type-B |
| Audible alarm modes | Low battery alarm |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Response time | 6 ms |
| LED indicators | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Noise level | 40 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Audible alarm modes | Low battery alarm |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Output voltage regulation | 0.1 |
| Output frequency regulation | 0.5 Hz |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Input power factor | 0.54 |
| Response time | 6 ms |
| Battery life (max) | 2 year(s) |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 8 h |
| Typical backup time at half load | 6.5 min |
| Typical backup time at full load | 1 min |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Form factor | Compact |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Cables included | Input power cable |
| Manual | Yes |
| Package width | 197 mm |
| Package depth | 430 mm |
| Package height | 250 mm |
| Weight | 6.1 kg |
| Width | 120 mm |
| Package weight | 6.6 kg |
| Height | 160 mm |
| Depth | 355 mm |
In Stock
Excl. VAT: £96.65
Incl. VAT: £115.98
Incl. VAT: £115.98