SKU: SMT750IC
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 500 W |
| Rated Power in VA | 750 VA |
| Cable length | 1.83 m |
| USB port | Yes |
| SmartSlot | Yes |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C14 coupler |
| Number of output IEC jumpers | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Auto-restart | Yes |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| LED indicators | Status |
| Noise level | 40 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 3 h |
| Typical backup time at half load | 15.8 min |
| Typical backup time at full load | 4.6 min |
| Hot-swap battery | Yes |
| Cold start | Yes |
| Automatic battery test | Yes |
| Form factor | Tower |
| LED indicators | Status |
| Product colour | Black |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Sustainability certificates | Green Premium |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 639.93 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | USB cable |
| Manual | Yes |
| Bundled software | Powershute Serial Edition |
| Package width | 278 mm |
| Package depth | 499 mm |
| Package height | 301 mm |
| Weight | 13.2 kg |
| Width | 138 mm |
| Package weight | 14.2 kg |
| Height | 157 mm |
| Depth | 358 mm |
In Stock
Excl. VAT: £325.62
Incl. VAT: £390.74
Incl. VAT: £390.74
SKU: SUA750IX38
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 500 W |
| Rated Power in VA | 750 VA |
| Battery recharge time | 3 h |
| Typical backup time at half load | 16.4 min |
| Typical backup time at full load | 4.8 min |
| Hot-swap battery | Yes |
| Weight | 13.2 kg |
| Package weight | 14.6 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 664.38 |
| Output connections | 6 x IEC 320 C13 1 x IEC Jumpers |
| Input connection type | IEC-320-C14 inlet |
| Dimensions (WxDxH) | 137 x 358 x 157 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 270 x 500 x 290 mm |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Nominal input voltage | 230 V |
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: SMT750RMI2UC
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 500 W |
| Rated Power in VA | 750 VA |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Pure sine |
| Auto-restart | Yes |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| LED indicators | Battery replacement |
| Surge protection | Yes |
| Noise level | 42 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Hold time (max) | 2 ms |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Pure sine |
| Auto-restart | Yes |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| USB port | Yes |
| Serial interface | Yes |
| Serial interface type | RJ-45 |
| SmartSlot | Yes |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C14 coupler |
| Number of output IEC jumpers | 2 |
| Rack capacity | 2U |
| Form factor | Rackmount |
| LED indicators | Battery replacement |
| Product colour | Black |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | RS-232, USB cable |
| Rack mount kit | Yes |
| Software CD | Yes |
| Package width | 546 mm |
| Package depth | 584 mm |
| Package height | 241 mm |
| Weight | 17.3 kg |
| Width | 432 mm |
| Package weight | 21.2 kg |
| Height | 89 mm |
| Depth | 406 mm |
In Stock
Excl. VAT: £511.95
Incl. VAT: £614.34
Incl. VAT: £614.34
SKU: SMT750RMI2UNC
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 500 W |
| Rated Power in VA | 750 VA |
| Audible alarm modes | Battery replacement |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Auto-restart | Yes |
| Response time | 2 ms |
| LED indicators | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Noise level | 46 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Web-based management | Yes |
| Audible alarm modes | Battery replacement |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Output voltage regulation | 0.05 |
| Output frequency regulation | +/- 3 Hz |
| Auto-restart | Yes |
| Response time | 2 ms |
| Output power | 500 W |
| Input operation voltage (min) | 151 V |
| Input operation voltage (max) | 302 V |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Surge energy rating | 459 J |
| Surge protection | Yes |
| Emergency Power Off (EPO) | O |
| Noise level | 46 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 0.75 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Battery capacity | 168 Ah |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 3 h |
| Hot-swap battery | Yes |
| Cold start | Yes |
| Automatic battery test | Yes |
| Output voltage | 230 V |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Sustainability certificates | Green Premium |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 497.38 |
| Package width | 546 mm |
| Package depth | 584 mm |
| Package height | 241 mm |
| Weight | 17.2 kg |
| Width | 432 mm |
| Package weight | 21.2 kg |
| Height | 89 mm |
| Depth | 406 mm |
In Stock
Excl. VAT: £763.71
Incl. VAT: £916.45
Incl. VAT: £916.45