SKU: BX750MI
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 410 W |
| Rated Power in VA | 750 VA |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C14 coupler |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB port type | USB Type-B |
| Audible alarm modes | Low battery alarm |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Response time | 6 ms |
| LED indicators | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Noise level | 40 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Audible alarm modes | Low battery alarm |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Output voltage regulation | 0.1 |
| Output frequency regulation | 0.5 Hz |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Input power factor | 0.63 |
| Battery life (max) | 2 year(s) |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 6 h |
| Typical backup time at half load | 8.5 min |
| Typical backup time at full load | 1 min |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Form factor | Compact |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Package width | 197 mm |
| Package depth | 430 mm |
| Package height | 250 mm |
| Weight | 5.4 kg |
| Width | 120 mm |
| Package weight | 5.9 kg |
| Height | 160 mm |
| Depth | 355 mm |
| Cables included | Input power cable |
| Manual | Yes |
| Package width | 197 mm |
| Package depth | 430 mm |
| Package height | 250 mm |
| Package weight | 5.9 kg |
In Stock
Excl. VAT: £76.51
Incl. VAT: £91.81
Incl. VAT: £91.81