SKU: BK500EI
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 300 W |
| Rated Power in VA | 500 VA |
| Output frequency regulation | 47 - 63 Hz |
| Audible alarm modes | Low battery alarm, Overload alarm |
| UPS topology | Standby (Offline) |
| Waveform | Sine |
| LED indicators | Battery replacement |
| Surge protection | Yes |
| Power protection features | Overload |
| Noise level | 40 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Hold time (min) | 6 ms |
| Hold time (max) | 10 ms |
| Power protection features | Overload |
| Noise level | 40 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 0.5 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Battery life (max) | 6 year(s) |
| Battery capacity | 83 VAh |
| Battery voltage | 12 V |
| Battery capacity | 7 Ah |
| Form factor | Tower |
| LED indicators | Battery replacement |
| Product colour | Beige |
| Certification | C-tick, CE, EN 50091-1, EN 50091-2, GOST, VDE, REACH |
| Cable length | 1.83 m |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, Green Premium |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | Phone (RJ-11), USB cable |
| Warranty card | Yes |
| Software CD | Yes |
| Package width | 241 mm |
| Package depth | 368 mm |
| Package height | 178 mm |
| Weight | 6.32 kg |
| Width | 91 mm |
| Package weight | 7.05 kg |
| Height | 165 mm |
| Depth | 284 mm |
In Stock
Excl. VAT: £117.65
Incl. VAT: £141.18
Incl. VAT: £141.18