SKU: BVX2200LI
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 1200 W |
| Rated Power in VA | 2200 VA |
| Cable length | 1.2 m |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C20 coupler |
| Power plug | C20 coupler |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Response time | 4 ms |
| LED indicators | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Cold start | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | CE |
| Cable length | 1.2 m |
| Package width | 235 mm |
| Package depth | 495 mm |
| Package height | 297 mm |
| Weight | 12.2 kg |
| Width | 140 mm |
| Package weight | 13.2 kg |
| Height | 190 mm |
| Depth | 390 mm |
In Stock
Excl. VAT: £175.98
Incl. VAT: £211.17
Incl. VAT: £211.17
SKU: BX2200MI
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 1200 W |
| Rated Power in VA | 2200 VA |
| Output voltage regulation | 0.1 |
| Output frequency regulation | 0.5 Hz |
| Input power factor | 0.54 |
| USB port type | USB Type-B |
| Audible alarm modes | Low battery alarm |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Response time | 6 ms |
| LED indicators | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Noise level | 40 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Audible alarm modes | Low battery alarm |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Output voltage regulation | 0.1 |
| Output frequency regulation | 0.5 Hz |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Input power factor | 0.54 |
| Response time | 6 ms |
| Output power | 1200 W |
| Input operation voltage (min) | 140 V |
| Input operation voltage (max) | 300 V |
| Output operation voltage (min) | 230 V |
| Output operation voltage (max) | 230 V |
| Surge energy rating | 273 J |
| Surge protection | Yes |
| Noise level | 40 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 2.2 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Battery life (max) | 2 year(s) |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 8 h |
| Typical backup time at half load | 8.5 min |
| Typical backup time at full load | 1 min |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Package width | 235 mm |
| Package depth | 495 mm |
| Package height | 297 mm |
| Weight | 12.3 kg |
| Width | 140 mm |
| Package weight | 13.3 kg |
| Height | 190 mm |
| Depth | 390 mm |
In Stock
Excl. VAT: £199.51
Incl. VAT: £239.41
Incl. VAT: £239.41
SKU: SMX1500RMI2U
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 1200 W |
| Rated Power in VA | 1500 VA |
| Cable length | 1.83 m |
| USB port | Yes |
| SmartSlot | Yes |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C14 coupler |
| Number of output IEC jumpers | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 0 |
| Audible alarm modes | Low battery alarm, Overload alarm |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Auto-restart | Yes |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Noise level | 40 dB |
| Rack capacity | 2U |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Packaging content | Removable support feet |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | RS-232, USB cable |
| Rack mount kit | Yes |
| Software CD | Yes |
| Package width | 589 mm |
| Package depth | 620 mm |
| Package height | 246 mm |
| Package weight | 30 kg |
| Cables included | RS-232, USB cable |
| Rack mount kit | Yes |
| Software CD | Yes |
| Packaging content | Removable support feet |
| Package width | 589 mm |
| Package depth | 620 mm |
| Package height | 246 mm |
| Weight | 24.8 kg |
| Width | 432 mm |
| Package weight | 30 kg |
| Height | 89 mm |
| Depth | 490 mm |
In Stock
Excl. VAT: £1,152.83
Incl. VAT: £1,383.39
Incl. VAT: £1,383.39