SKU: BE850G2
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 520 W |
| Rated Power in VA | 850 VA |
| Cable length | 1.83 m |
| USB port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB port type | USB Type-C |
| Audible alarm modes | Alarm when on battery, Overload alarm |
| UPS topology | Standby (Offline) |
| Waveform | Sine |
| LED indicators | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Waveform | Sine |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 0.85 kVA |
| Input frequency | 47/63 Hz |
| Form factor | Compact |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, EAC |
| Cable length | 1.83 m |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Non-operating altitude | 0 - 4500 m |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, EAC |
| Compliance certificates | RoHS |
| Package width | 186 mm |
| Package depth | 441 mm |
| Package height | 190 mm |
| Weight | 4.5 kg |
| Width | 130 mm |
| Package weight | 5 kg |
| Height | 120 mm |
| Depth | 365 mm |
Available on Backorder
Get Instant Price