SKU: BV650I
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 375 W |
| Rated Power in VA | 650 VA |
| Output frequency regulation | 50/60 Hz |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Surge protection | Yes |
| Noise level | 40 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Transfer time (Line Mode to Battery Mode) | 6 ms |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Output frequency regulation | 50/60 Hz |
| Product colour | Black |
| Certification | CE |
| Cable length | 1.52 m |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Package width | 143 mm |
| Package depth | 373 mm |
| Package height | 237 mm |
| Weight | 4.5 kg |
| Width | 160 mm |
| Package weight | 4.8 kg |
| Height | 92 mm |
| Depth | 305 mm |
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: BE650G2-UK
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 400 W |
| Rated Power in VA | 650 VA |
| UPS topology | Standby (Offline) |
| Waveform | Sine |
| LED indicators | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Surge protection features | Digital Subscriber Line (DSL) |
| Noise level | 45 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output frequency | 47/63 Hz |
| Maximum current | 0.25 |
| Efficiency | 0.8 |
| Surge protection | Yes |
| Surge protection features | Digital Subscriber Line (DSL) |
| Noise level | 45 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 0.65 kVA |
| Input frequency | 47/63 Hz |
| Battery life (max) | 5 year(s) |
| Battery recharge time | 16 h |
| Hot-swap battery | Yes |
| Cold start | Yes |
| Automatic battery test | Yes |
| Form factor | Compact |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, EAC |
| Cable length | 1.83 m |
| Output frequency | 47/63 Hz |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, EAC |
| Compliance certificates | RoHS |
| Package width | 186 mm |
| Package depth | 441 mm |
| Package height | 190 mm |
| Weight | 4 kg |
| Width | 130 mm |
| Package weight | 4.5 kg |
| Height | 120 mm |
| Depth | 365 mm |
In Stock
Excl. VAT: £99.67
Incl. VAT: £119.60
Incl. VAT: £119.60
SKU: BK650EI
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 400 W |
| Rated Power in VA | 650 VA |
| Output frequency regulation | 47 - 63 Hz |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, IEC 60320 |
| Power plug | C14 coupler |
| Number of output IEC jumpers | 2 |
| Hold time (min) | 6 ms |
| Hold time (max) | 10 ms |
| Audible alarm modes | Low battery alarm, Overload alarm |
| UPS topology | Standby (Offline) |
| Waveform | Sine |
| LED indicators | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 0.65 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Battery life (max) | 6 year(s) |
| Battery capacity | 111 VAh |
| Battery voltage | 12 V |
| Battery capacity | 9 Ah |
| Cables included | USB cable |
| Software CD | Yes |
| Package width | 185 mm |
| Package depth | 415 mm |
| Package height | 494 mm |
| Bundled software | PowerChute Personal Edition |
| Package weight | 7.31 kg |
| Package width | 185 mm |
| Package depth | 415 mm |
| Package height | 494 mm |
| Weight | 6.03 kg |
| Width | 91 mm |
| Package weight | 7.31 kg |
| Height | 165 mm |
| Depth | 284 mm |
In Stock
Excl. VAT: £136.45
Incl. VAT: £163.74
Incl. VAT: £163.74
SKU: BR650MI
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 390 W |
| Rated Power in VA | 650 VA |
| Cable length | 1.83 m |
| USB port | Yes |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C14 coupler |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Response time | 12 ms |
| LED indicators | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Surge protection features | Network |
| Noise level | 45 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Battery life (max) | 5 year(s) |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 12 h |
| Hot-swap battery | Yes |
| Cold start | Yes |
| Automatic battery test | Yes |
| Form factor | Tower |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Cooling type | Passive |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Sustainability certificates | Green Premium |
| Cooling type | Passive |
| Package width | 440 mm |
| Package depth | 143 mm |
| Package height | 255 mm |
| Weight | 6.4 kg |
| Width | 91 mm |
| Package weight | 7.4 kg |
| Height | 190 mm |
| Depth | 310 mm |
In Stock
Excl. VAT: £143.97
Incl. VAT: £172.77
Incl. VAT: £172.77