SKU: SUA5000RMI5U
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 4000 W |
| Rated Power in VA | 5000 VA |
| Hold time (min) | 2 ms |
| Hold time (max) | 4 ms |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Auto-restart | Yes |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Number of output phases | 1 |
| LED indicators | Battery replacement |
| Surge protection | Yes |
| Noise level | 53 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Hold time (min) | 2 ms |
| Hold time (max) | 4 ms |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Output frequency regulation | 47 - 53 Hz |
| Auto-restart | Yes |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Number of output phases | 1 |
| AC outlets quantity | 10 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | Hard Wire 3-wire |
| Number of output IEC jumpers | 4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 0 |
| Battery life (max) | 5 year(s) |
| Battery capacity | 1632 VAh |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 3 h |
| Typical backup time at half load | 26.7 min |
| Typical backup time at full load | 9.4 min |
| Hot-swap battery | Yes |
| Cold start | Yes |
| Automatic battery test | Yes |
| Rack capacity | 5U |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| LED indicators | Battery replacement |
| Product colour | Black |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 9000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 4487.43 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | RS-232 |
| Rack mount kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Software CD | Yes |
| Package width | 610 mm |
| Package depth | 762 mm |
| Package height | 635 mm |
| Package weight | 106.8 kg |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | RS-232 |
| Rack mount kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Software CD | Yes |
| Packaging content | Web/SNMP Management Card |
| Package width | 610 mm |
| Package depth | 762 mm |
| Package height | 635 mm |
| Weight | 97.7 kg |
| Width | 483 mm |
| Package weight | 106.8 kg |
| Height | 222 mm |
| Depth | 660 mm |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 4 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 4487.43 |
| Packaging content | Web/SNMP Management Card |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Nominal input voltage | 230 V |
In Stock
Excl. VAT: £3,534.27
Incl. VAT: £4,241.12
Incl. VAT: £4,241.12
SKU: SRT5KXLI
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 4500 W |
| Rated Power in VA | 5000 VA |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Sine |
| Auto-restart | Yes |
| LED indicators | Status |
| Surge protection | Yes |
| Noise level | 55 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Input operation voltage (max) | 275 V |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Surge energy rating | 480 J |
| Efficiency | 0.941 |
| Surge protection | Yes |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Noise level | 55 dB |
| Crest factor | 0.125694444 |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 5 kVA |
| Input frequency | 40 - 70 Hz |
| USB port | Yes |
| Serial interface | Yes |
| Serial interface type | RJ-45 |
| SmartSlot | Yes |
| AC outlets quantity | 12 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | Hardwire |
| Number of output IEC jumpers | 2 |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| LED indicators | Status |
| Product colour | Black |
| Certification | REACH, CE, CE Mark, EAC, EN/IEC 62040-1, EN/IEC 62040-2, IRAM, RCM, VDE |
| Display type | LCD |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 8386.06 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | USB cable |
| Warranty card | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
| Software CD | Yes |
| Package width | 610 mm |
| Package depth | 960 mm |
| Package height | 330 mm |
| Package weight | 63.6 kg |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | USB cable |
| Warranty card | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
| Software CD | Yes |
| Package width | 610 mm |
| Package depth | 960 mm |
| Package height | 330 mm |
| Weight | 54.4 kg |
| Width | 130 mm |
| Package weight | 63.6 kg |
| Height | 432 mm |
| Depth | 719 mm |
In Stock
Excl. VAT: £3,806.24
Incl. VAT: £4,567.49
Incl. VAT: £4,567.49
SKU: SRT5KRMXLI
Key Features:
| Brand | APC |
| Product type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 4500 W |
| Rated Power in VA | 5000 VA |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Sine |
| Auto-restart | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Noise level | 55 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Input operation voltage (max) | 275 V |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Surge energy rating | 480 J |
| Efficiency | 0.941 |
| Surge protection | Yes |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Output voltage Total Harmonic Distortion (THD) | 0.03 |
| Noise level | 55 dB |
| Crest factor | 0.125694444 |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 5 kVA |
| Input frequency | 40 - 70 Hz |
| USB port | Yes |
| Serial interface | Yes |
| Serial interface type | RJ-45 |
| SmartSlot | Yes |
| AC outlets quantity | 10 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | Hardwire |
| Number of output IEC jumpers | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 0 |
| Battery life (max) | 5 year(s) |
| Battery capacity | 845 VAh |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 1.5 h |
| Typical backup time at half load | 11.8 min |
| Typical backup time at full load | 4 min |
| Hot-swap battery | Yes |
| Cold start | Yes |
| Automatic battery test | Yes |
| Replacement battery cartridge | APCRBC140 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 8408.59 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Quick installation guide | Yes |
| Rack mount kit | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
| Packaging content | Web/SNMP Management Card |
| Package width | 610 mm |
| Package depth | 960 mm |
| Package height | 330 mm |
| Weight | 54.4 kg |
| Width | 432 mm |
| Package weight | 66.9 kg |
| Height | 130 mm |
| Depth | 719 mm |
In Stock
Excl. VAT: £3,993.85
Incl. VAT: £4,792.62
Incl. VAT: £4,792.62