SKU: SC450RMI1U
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 280 W |
| Rated Power in VA | 450 VA |
| Audible alarm modes | Low battery alarm, Overload alarm |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Auto-restart | Yes |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| LED indicators | Battery replacement |
| Surge protection | Yes |
| Surge protection features | Digital Subscriber Line (DSL), Fax, Modem, Network |
| Noise level | 38 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Hold time (min) | 4 ms |
| Hold time (max) | 8 ms |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Serial interface | Yes |
| Serial interface type | RS-232 |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C14 coupler |
| Serial ports quantity | 1 |
| Number of output IEC jumpers | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 0 |
| Battery life (max) | 5 year(s) |
| Battery capacity | 108 VAh |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 5 h |
| Typical backup time at half load | 19.4 min |
| Typical backup time at full load | 5.9 min |
| Hot-swap battery | Yes |
| Automatic battery test | Yes |
| Package width | 476 mm |
| Package depth | 589 mm |
| Package height | 164 mm |
| Weight | 10.2 kg |
| Width | 432 mm |
| Package weight | 11.7 kg |
| Height | 44 mm |
| Depth | 383 mm |
In Stock
Excl. VAT: £272.92
Incl. VAT: £327.51
Incl. VAT: £327.51