SKU: SMT2200RMI2UC
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 1980 W |
| Rated Power in VA | 2200 VA |
| Serial interface type | RJ-45 |
| SmartSlot | Yes |
| AC outlets quantity | 9 AC outlet(s) |
| AC outlet types | IEC 60320 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB port type | USB Type-A |
| Audible alarm modes | Alarm when on battery, Low battery alarm |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Response time | 6 ms |
| Power protection features | Over voltage |
| Noise level | 55 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Response time | 6 ms |
| Battery life (max) | 5 year(s) |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 3 h |
| Replacement battery cartridge | RBC43 |
| Rack capacity | 2U |
| Form factor | Rackmount |
| Product colour | Black, Metallic |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Sustainability certificates | Green Premium |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 3416.11 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Cables included | RS-232, USB cable |
| Rack mount kit | Yes |
| Software CD | Yes |
| Sustainability certificates | Green Premium |
| Package width | 600 mm |
| Package depth | 980 mm |
| Package height | 254 mm |
| Weight | 42.3 kg |
| Width | 432 mm |
| Package weight | 49.7 kg |
| Height | 86 mm |
| Depth | 683 mm |
| Cables included | RS-232, USB cable |
| Rack mount kit | Yes |
| Software CD | Yes |
| Package width | 600 mm |
| Package depth | 980 mm |
| Package height | 254 mm |
| Package weight | 49.7 kg |
| Products per pallet | 8 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 3416.11 |
In Stock
Excl. VAT: £1,456.88
Incl. VAT: £1,748.25
Incl. VAT: £1,748.25