SKU: BR1600MI
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 960 W |
| Rated Power in VA | 1600 VA |
| Cable length | 1.83 m |
| USB port | Yes |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C14 coupler |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Surge protection features | Network |
| Noise level | 45 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Battery recharge time | 16 h |
| Hot-swap battery | Yes |
| Cold start | Yes |
| Automatic battery test | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Package width | 485 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 330 mm |
| Weight | 10.9 kg |
| Width | 250 mm |
| Package weight | 11.7 kg |
| Height | 100 mm |
| Depth | 382 mm |
In Stock
Excl. VAT: £350.08
Incl. VAT: £420.10
Incl. VAT: £420.10
SKU: BX1600MI
Key Features:
| Brand | APC |
| Product type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 900 W |
| Rated Power in VA | 1600 VA |
| Audible alarm modes | Low battery alarm |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Response time | 6 ms |
| LED indicators | Yes |
| Noise level | 40 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Audible alarm modes | Low battery alarm |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Output voltage regulation | 0.1 |
| Output frequency regulation | 0.5 Hz |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Input power factor | 0.56 |
| Response time | 6 ms |
| Output power | 900 W |
| Input operation voltage (min) | 140 V |
| Input operation voltage (max) | 300 V |
| Output operation voltage (min) | 230 V |
| Output operation voltage (max) | 230 V |
| Surge energy rating | 273 J |
| Noise level | 40 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 1.6 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Battery life (max) | 2 year(s) |
| Battery voltage | 24 V |
| Battery capacity | 7 Ah |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 8 h |
| Typical backup time at half load | 6.5 min |
| Typical backup time at full load | 1 min |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Form factor | Compact |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | CB Meet EN62040-1 / CE / IEC-62040-1 / IEC-62040-2 |
| Cable length | 1.2 m |
| Built-in fan | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Package width | 390 mm |
| Package depth | 140 mm |
| Package height | 190 mm |
| Weight | 10.3 kg |
| Width | 140 mm |
| Package weight | 11.3 kg |
| Height | 190 mm |
| Depth | 390 mm |
In Stock
Excl. VAT: £151.51
Incl. VAT: £181.81
Incl. VAT: £181.81