SKU: SMT1000IC
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 700 W |
| Rated Power in VA | 1000 VA |
| Audible alarm modes | Alarm when on battery, Low battery alarm, Overload alarm |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Auto-restart | Yes |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Response time | 10 ms |
| LED indicators | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Noise level | 41 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Temperature voltage compensation | Yes |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Temperature voltage compensation | Yes |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 3 h |
| Hot-swap battery | Yes |
| Cold start | Yes |
| Automatic battery test | Yes |
| Replacement battery cartridge | RBC6 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Sustainability certificates | Green Premium |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 984.74 |
| Sustainability certificates | Green Premium |
| Package width | 328 mm |
| Package depth | 595 mm |
| Package height | 376 mm |
| Weight | 18.9 kg |
| Width | 171 mm |
| Package weight | 22.8 kg |
| Height | 219 mm |
| Depth | 439 mm |
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: SMC1000I-2UC
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 600 W |
| Rated Power in VA | 1000 VA |
| Cable length | 2.44 m |
| USB port | Yes |
| Serial interface | Yes |
| Serial interface type | RS-232 |
| SmartSlot | Yes |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C14 coupler |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Noise level | 41 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Battery life (max) | 6 year(s) |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 3 h |
| Replacement battery cartridge | APCRBC124 |
| Rack capacity | 2U |
| Form factor | Rackmount |
| Product colour | Black |
| Cable length | 2.44 m |
| Display type | LCD |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, Green Premium |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 945.86 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Package width | 535 mm |
| Package depth | 570 mm |
| Package height | 235 mm |
| Weight | 20.5 kg |
| Width | 432 mm |
| Package weight | 20.7 kg |
| Height | 86 mm |
| Depth | 406 mm |
| Cables included | RJ-45, RS-232 |
| Resource CD | Yes |
| Rack mount kit | Yes |
| Software CD | Yes |
| Package width | 535 mm |
| Package depth | 570 mm |
| Package height | 235 mm |
| Package weight | 20.7 kg |
| Cables included | RJ-45, RS-232 |
| Resource CD | Yes |
| Rack mount kit | Yes |
| Software CD | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £575.32
Incl. VAT: £690.38
Incl. VAT: £690.38
SKU: SMT1000RMI2UC
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 700 W |
| Rated Power in VA | 1000 VA |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Auto-restart | Yes |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Response time | 10 ms |
| LED indicators | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Noise level | 45 dB |
| Temperature voltage compensation | Yes |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Web-based management | Yes |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Auto-restart | Yes |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Response time | 10 ms |
| USB port | Yes |
| Serial interface | Yes |
| Serial interface type | RJ-45 |
| SmartSlot | Yes |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB port type | USB Type-A |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | EAC, EN/IEC 62040-1, EN/IEC 62040-2, RCM, UL 1778, VDE, REACH |
| Display type | LCD |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Sustainability certificates | Green Premium |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 1165.17 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | RS-232, USB cable |
| Rack mount kit | Yes |
| Resource CD | Yes |
| Software CD | Yes |
| Package width | 594 mm |
| Package depth | 603 mm |
| Package height | 251 mm |
| Weight | 22.5 kg |
| Width | 432 mm |
| Package weight | 31.4 kg |
| Height | 86 mm |
| Depth | 477 mm |
In Stock
Excl. VAT: £657.84
Incl. VAT: £789.40
Incl. VAT: £789.40
SKU: SMX1000I
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 800 W |
| Rated Power in VA | 1000 VA |
| Cable length | 1.83 m |
| USB port | Yes |
| SmartSlot | Yes |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C14 coupler |
| Number of output IEC jumpers | 2 |
| Audible alarm modes | Low battery alarm, Overload alarm |
| Battery capacity | 299 VAh |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 3 h |
| Typical backup time at half load | 24.2 min |
| Typical backup time at full load | 8.1 min |
| Hot-swap battery | No |
| Cold start | Yes |
| Automatic battery test | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Sustainability certificates | Green Premium |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 1153.31 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | RS-232, USB cable |
| Rack mount kit | Yes |
| Package width | 589 mm |
| Package depth | 620 mm |
| Package height | 246 mm |
| Weight | 22.9 kg |
| Width | 432 mm |
| Package weight | 27.3 kg |
| Height | 89 mm |
| Depth | 490 mm |
In Stock
Excl. VAT: £729.35
Incl. VAT: £875.23
Incl. VAT: £875.23
SKU: SRT1000RMXLI
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 1000 W |
| Rated Power in VA | 1000 VA |
| Cable length | 1.5 m |
| USB port | Yes |
| Serial interface | Yes |
| Serial interface type | RJ-45 |
| SmartSlot | Yes |
| AC outlet types | IEC 60320 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Sine |
| LED indicators | Status |
| Noise level | 50 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Input operation voltage (min) | 50 V |
| Input operation voltage (max) | 150 V |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Surge energy rating | 432 J |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Noise level | 50 dB |
| Crest factor | 0.125694444 |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 1 kVA |
| Input frequency | 40/70 Hz |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| LED indicators | Status |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, EAC |
| Cable length | 1.5 m |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Sustainability certificates | Green Premium |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 1843.14 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Package width | 594 mm |
| Package depth | 749 mm |
| Package height | 246 mm |
| Weight | 21 kg |
| Width | 432 mm |
| Package weight | 29.6 kg |
| Height | 85 mm |
| Depth | 505 mm |
In Stock
Excl. VAT: £1,041.61
Incl. VAT: £1,249.93
Incl. VAT: £1,249.93
SKU: SMTL1000RMI2UC
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 800 W |
| Rated Power in VA | 1000 VA |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Pure sine |
| Surge protection | Yes |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Pure sine |
| Input operation voltage (min) | 151 V |
| Input operation voltage (max) | 302 V |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Surge energy rating | 680 J |
| Surge protection | Yes |
| Output power capacity | 1 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| Battery technology | Lithium Iron Phosphate (LiFePO4) |
| Rack capacity | 2U |
| Form factor | Rackmount |
| Product colour | Grey |
| Display type | LCD |
| Rack mount kit | Yes |
| Width | 438 mm |
| Height | 86 mm |
| Depth | 318 mm |
In Stock
Excl. VAT: £1,139.80
Incl. VAT: £1,367.76
Incl. VAT: £1,367.76
SKU: SRT1000RMXLI-NC
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 1000 W |
| Rated Power in VA | 1000 VA |
| Cable length | 1.5 m |
| USB port | Yes |
| Serial interface | Yes |
| Serial interface type | RJ-45 |
| SmartSlot | Yes |
| AC outlet types | IEC 60320 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Sine |
| LED indicators | Status |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Sine |
| Battery life (max) | 5 year(s) |
| Battery voltage | 48 V |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 1 h |
| Hot-swap battery | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Package width | 594 mm |
| Package depth | 749 mm |
| Package height | 246 mm |
| Weight | 21 kg |
| Width | 432 mm |
| Package weight | 29.6 kg |
| Height | 85 mm |
| Depth | 505 mm |
In Stock
Excl. VAT: £1,421.23
Incl. VAT: £1,705.47
Incl. VAT: £1,705.47